15Ekim2014, 12:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

HER REKLAMASYONU ÖDEMEK ZORUNDA MIYIZ?

HER REKLAMASYONU ÖDEMEK ZORUNDA MIYIZ?

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1764 kez okunmuştur

Misafirler tatildeyken kaza/hastalık gibi bir olayla karşılaşırsa, bunu önce acenteye sonra da otele reklamasyon olarak yansıtmaya çalışıyorlar. Özellikle sosyal medyanın gelişimi ile birlikte bu tür şikâyetler otel yöneticilerinin üzerinde ciddi baskı oluşturmaktadır. Bazı misafirler ne kadar koparabilirsem kar mantığı ile hareket ediyor. Bazı acenteler ise direk olarak otellerle anlaşma yaparak bu talepleri ödemelerinden kesinti yapmak suretiyle karşılıyorlar.

Yurt dışında turizm tatil davaları üzerinde uzmanlaşmış hukuk firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar, tatile çıkacak olan kişilere, oteli nasıl şikâyet edecekleri konusunda yardımcı olmakta ve şikâyet konuları ile ilgili dava açmaya teşvik etmektedir. Bu hukuk firmaları kendi yüksek ücretleriyle bu davalarda acente/otel den yüksek miktarlarda ödeme talep etmektedir. Bu nedenle oteller haksız taleplerle karşı karşıya kalmaktadır.

Oteller de; şikâyet ve reklamasyon yönetimi ile ilgili bir dokümantasyon sistemi yoksa, bu konuda hukuki, teknik destek alamıyorsa, çalışan rotasyonu yüksek ise, şikâyet/reklamasyonla ilgili konuda gerekli özeni göstermediyse mecburen reklamasyon ödemelerine katlanmak zorunda kalıyorlar.

Şikâyet yönetiminin takibi otellerde genellikle misafir ilişkileri, ön büro veya satış departmanları tarafından yapılmaktadır. Acenteden gelen reklamasyon, bu departmanlar tarafından bazen iş yoğunluğu, bazen konuya yeterince önem verilmemesi, bazen de teknik, hukuksal destek eksikliği nedeniyle tam ve doğru olarak yanıtlanamamaktadır. Yapılan yazışmalardaki teknik ve ifade eksiklikleri otellerin ödememesi gereken reklamasyonları ödemesine neden olmaktadır. Reklamasyona konu olan olayın çetrefilli bir hal alması veya mahkemeye yansıması aşamasında hukuksal ve teknik desteğe başvurulması çoğu zaman olayın otel aleyhine sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Haksız reklamasyon ödemelerinden korunmak için, otellerde reklamasyon yönetim sistemi oluşturulmalıdır. Konunun teknik uzmanıyla birlikte hukuk uzmanlarının profesyonel desteğiyle oluşturulacak bu sistem reklamasyonlar oluşmadan önce hayata geçirilmedir.

Reklamasyon yönetim sistemi olay olduğu anda başlayan bir sistem olmamalıdır. Sistem reklamasyon konularının sınıflandırılmasıyla başlamalıdır. İkinci aşamada acente sözleşmeleri hukuksal açıdan incelenmelidir. Reklamasyon yönetiminin diğer önemli konusu, oteller tarafından yapılan sigortaların kapsam değerlendirmeleridir. Burada tüm detaylar incelenmeli ve olabilecek kaza durumlarının sigorta kapsamı içerisine alınması sağlanmalıdır. Bir diğer önemli konu başlığı da taşeron sözleşmeleri ve taşeron hizmetlerinin kontrol altına alınmasıdır. Maalesef çoğu yöneticiler, otel sınırları içerisinde faaliyet gösteren taşeronları göz ardı etmektedir. Ancak şunu unutmamız gerekir ki, taşeron hizmetlerinden faydalanan misafirlerin karşılaşacağı sorunlar da otel yönetiminin sorumluluğundadır.

Şikâyete konu olacak durumlarda ilk anda alınacak tedbirler çok önemlidir. Olayın oluştuğu anda yapılacakların belirlenmesi ve yöneticiler tarafından hayata geçirilmesi birçok olayın olumsuz sonuçlanmasının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Sistem içerisinde, reklamasyonla ilgili yazışma standartları belirlenmeli, dosyanın açılması, takibi ve kayıt toplama yöntemleri tanımlanmalıdır.

Doğru bir reklamasyon yönetim sistemi ile haksız taleplerin önüne geçilebilir ve kötü niyetli misafirlere karşı işletmenin kendisini koruması sağlanmış olur. Yönetim sistemleri işletmenin ve sektörün geleceğini, sürdürülebilirliğini koruma altına almanın tek yoludur.

O halde sistemsizlikten şikayet etmek yerine sorumlu olduğumuz alanlarda sistem kurmaya bir an önce başlayalım…..


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]