23Eylül2014, 18:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KÜRESEL ISINMA

KÜRESEL ISINMA

Ömer KARADUMAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3342 kez okunmuştur

Küresel ısınma; insanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi oluşturması sonucunda dünya yüzeyindeki sıcaklığın artmasıdır.Atmosferde bulunan karbondioksit gazının %80-85’i fabrikalarda ve evlerde kullandığımız fosil yakıtların (petrol ve türevleri, kömür, doğalgaz) yakılmasından meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyıl boyunca 0,6 ºC kadar artmış, son kırk yıldır atmosferin 8 kilometrelik alt kısmında sıcaklıklar yükselmiş, kar örtüsü ve buzlanma ise %10 civarında azalmıştır .Küresel ısınma birçok sektörün zarar görmesine neden olmaktadır.

Küresel ısınmayla birlikte mevsimler birbirine karışmakta baharı görmeden yaz gelmektedir. Dünyanın her yerinde görülmeye başlayan kavurucu sıcaklar, kuraklık, seller, insanlığın yeni kabusu küresel ısınmaya işaret etmektedir. Dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili olmaktadır. Kışın sıcaklıklar artmakda, ilk bahar erken gelmekde, sonbahar gecikmekde,yani iklimler değişmektedir.Bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalmakda yada tamamen yok olmakdadir.

Olumsuz zamanlarda yağan ani şiddetli yağmurlar ülkemizde çeşitli bölgeleri olumsuz yönde etkilemektedir.Bölgelerde düzensiz yağışlar küresel ısınmanın ülkemizde ki olumsuz etkilerini göstermektedir. Ülkemizde de küresel ısınmaya bağlı olarak güney sahillerinin aşırı ısınması ve çölleşmesi nedeniyle, Antalya ve Ege bölgeleri turizm merkezi olma özelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İklim değişikliği nedeniyle kış turizmine ev sahipliği yapan dağlara yeterli miktarda kar yağmaması turizmcileri etkilemektedir. Uludağ, Elmadağ, Kartalkaya, Ilgaz başta olmak üzere kış turizm merkezleri kardan umudunu çekince otellerin aktivitelerini cazip hale getirerek müşteri tutmaya çalışmaktadır.

Küresel ısınmayı engellemek için ilk olarak ;

Geri dönüşüm yaygınlaştırılmalı, geri dönüşüm faaliyetleri desteklenmelidir. Diğer yandan yerel yönetimlerin geri dönüşüm alanlarında önemli görevler üstlenmesi sağlanmalıdır.

Kullandığımız tüm ürünler içinde yüzde 100 geri dönüştürülebilen ve sonsuz kullanımı olan tek madde camdır. Cam çevreden toplanıp renk ayrımı, temizleme, yıkama ve öğütme işlemlerinden geçtikten sonra yeniden üretime kazandırılır. Bu nedenle cam ürünler tercih edilmelidir.

Organik tarımla elde edilen ürünler tercih edilmelidir. Uluslararası sertifikaları olan organik tarım ve hayvancılık ürünlerini tüketerek sürdürülebilir üretimleri desteklenmeli, organik tarımın yaygınlaşmasına katkıda bulunulmaldır. Doğal koşulları zorlamadan ve değiştirmeden elde edilen ürünlerle beslenerek hem kendinize, hem de çevreye verilen zararın azalmasına katkıda bulunulmalıdır.

daha az sıcak su kullanmak, suyu ısıtmak için çok fazla enerji kullanmak gerekmektedir. Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Çöpü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit tasarrufu yaptırmaktadır.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER


Limak Otelleri’nin Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu gündemi turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi.Türkiye'nin en önemli yerli zincirlerinden birini oluşturan Limak Otelleri’nin Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu umutlu konuştu. >>>

.
Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Kemer Çamyuva’da yer alan Kilikya Resort Hotel Genel Müdürü Kadir Bilici, turizm yazarı Halil Öncü’ye yaptığı değerlendirmede, yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, Türk turizminin sürdürebilirliğinin olması gerektiğini söyledi >>>


Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Dünya harikaları ve mitoloji teması bu yıl 11.si düzenlenen Antalya Kum Heykel Festivali büyük ilgi çekmeye devam ederken, sergilenen 150 eser arasında yer alan Troia temalı heykel ise gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor.....>>>


HALİL ÖNCÜ İLE LEZZET DURAKLARI "GELATTE " - Antalya'da Dondurma ve Waffle başta olmak üzere çok özel lezzetlerin buluştuğu Lezzet Noktası "GELATTE"Antalya'da Kapalı Yolun sonunda, Saat Kulesinin hemen karşısında, Dondurma ve Waffle ile meşhur mekan.  >>>


Alanya-Türkler’de hizmet veren Sirius Deluxe Genel Müdürü İsmet Ergüleç yaptığı açıklamada, Ülkemizin büyük ve gerçek bir turizm ülkesi olduğunu ifade derek, mevcut durumdan çok çok daha iyilerini hak ettiğini söyledi.>>>


Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]