23Eylül2014, 18:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KÜRESEL ISINMA

KÜRESEL ISINMA

Ömer KARADUMAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3787 kez okunmuştur

Küresel ısınma; insanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi oluşturması sonucunda dünya yüzeyindeki sıcaklığın artmasıdır.Atmosferde bulunan karbondioksit gazının %80-85’i fabrikalarda ve evlerde kullandığımız fosil yakıtların (petrol ve türevleri, kömür, doğalgaz) yakılmasından meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyıl boyunca 0,6 ºC kadar artmış, son kırk yıldır atmosferin 8 kilometrelik alt kısmında sıcaklıklar yükselmiş, kar örtüsü ve buzlanma ise %10 civarında azalmıştır .Küresel ısınma birçok sektörün zarar görmesine neden olmaktadır.

Küresel ısınmayla birlikte mevsimler birbirine karışmakta baharı görmeden yaz gelmektedir. Dünyanın her yerinde görülmeye başlayan kavurucu sıcaklar, kuraklık, seller, insanlığın yeni kabusu küresel ısınmaya işaret etmektedir. Dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili olmaktadır. Kışın sıcaklıklar artmakda, ilk bahar erken gelmekde, sonbahar gecikmekde,yani iklimler değişmektedir.Bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalmakda yada tamamen yok olmakdadir.

Olumsuz zamanlarda yağan ani şiddetli yağmurlar ülkemizde çeşitli bölgeleri olumsuz yönde etkilemektedir.Bölgelerde düzensiz yağışlar küresel ısınmanın ülkemizde ki olumsuz etkilerini göstermektedir. Ülkemizde de küresel ısınmaya bağlı olarak güney sahillerinin aşırı ısınması ve çölleşmesi nedeniyle, Antalya ve Ege bölgeleri turizm merkezi olma özelliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İklim değişikliği nedeniyle kış turizmine ev sahipliği yapan dağlara yeterli miktarda kar yağmaması turizmcileri etkilemektedir. Uludağ, Elmadağ, Kartalkaya, Ilgaz başta olmak üzere kış turizm merkezleri kardan umudunu çekince otellerin aktivitelerini cazip hale getirerek müşteri tutmaya çalışmaktadır.

Küresel ısınmayı engellemek için ilk olarak ;

Geri dönüşüm yaygınlaştırılmalı, geri dönüşüm faaliyetleri desteklenmelidir. Diğer yandan yerel yönetimlerin geri dönüşüm alanlarında önemli görevler üstlenmesi sağlanmalıdır.

Kullandığımız tüm ürünler içinde yüzde 100 geri dönüştürülebilen ve sonsuz kullanımı olan tek madde camdır. Cam çevreden toplanıp renk ayrımı, temizleme, yıkama ve öğütme işlemlerinden geçtikten sonra yeniden üretime kazandırılır. Bu nedenle cam ürünler tercih edilmelidir.

Organik tarımla elde edilen ürünler tercih edilmelidir. Uluslararası sertifikaları olan organik tarım ve hayvancılık ürünlerini tüketerek sürdürülebilir üretimleri desteklenmeli, organik tarımın yaygınlaşmasına katkıda bulunulmaldır. Doğal koşulları zorlamadan ve değiştirmeden elde edilen ürünlerle beslenerek hem kendinize, hem de çevreye verilen zararın azalmasına katkıda bulunulmalıdır.

daha az sıcak su kullanmak, suyu ısıtmak için çok fazla enerji kullanmak gerekmektedir. Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Çöpü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit tasarrufu yaptırmaktadır.


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]