12Eylül2014, 10:37 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİZCE SORUN NE?

SİZCE SORUN NE?

Bülent DOKUZLUOĞLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1582 kez okunmuştur

Benim eski otelimde her şey süperdi. Benden önceki müdür sadece oturmuş, eli cebinde gezmiş sanırım. Bu işler böyle olmaz, operasyonu adam etmem lazım. Bunun için de bana ….bunlar lazım… Böyle otelcilik mi olur? Ne yapmışsınız siz?

Ülke olarak sıklıkla duyduğumuz bir söylem bu. Hatta enkaz devralma edebiyatı olarak biliyoruz bu yaklaşımı. Neden sıklıkla duyuyoruz? Çünkü işletmelerimizin çoğu sistemsiz, özellikle bir de hizmet sektörü olunca sistem kurmaktan insanlarımız korkuyor.

Yatırımcı işletme otelini Genel Müdürü’ne emanet ediyor, o da takımı ile faaliyetlerini yürütüyor. Peki her Genel Müdür değiştiğinde veya her departman müdürü değiştiğinde otelin konsepti, işleyişi, misafire bakış açısı değişirse nasıl bir başarı bekleyebiliriz. Sürekli bir değişim ancak işletmenin standart bir işleyiş olmadığı için bazen ileriye doğru, bazen geriye doğru.

Her gelen enkaz devraldığını ve harikalar yaratacağını anlatıyor uzun uzun.. Ancak yatırımcılar artık bunlara pek inanmıyor.

Otellerimiz güzel, yöneticilerimiz harika. Peki işletmelerimiz de sistem var mı?

Bölgede ki tesislerin kaç tanesinin;

politikası belirlenmiş, genel ve süreç hedefleri operasyona uygun olarak ölçülebilir olarak oluşturulmuş, sürekli takipleri yapılıyor, organizasyon şemaları hazırlanmış ve kişiye göre pozisyon değil pozisyona göre istihdam yaratılmış, Süreçleri belirlenmiş ve dokümante edilmiş, operasyonla bire bir örtüşüyor, Yani bir marka manueli oluşturulmuş, standartları belirlenmiş, her gelen müdüre göre değişmeden ayakta durabiliyor?

Bu sorunların yanıtı ülkemizdeki sistemsizliğin nedenini çok net ortaya koyuyor. Her şeyimiz kişiye özel.

Bunun nedeni tabiî ki yine yatırımcı ve yatırımcıyı yönlendiren profesyoneller?

Efendim bu kış odaları yenileyelim memnuniyetimiz artar? Tabakları çanakları yenileyelim, en son model cihazlar kullanalım, Ses, ışık son sistem olsun, bu sene yeni alacarte yapalım, şöyle peyzajı düzenleyelim, bitkileri uzak ülkelerden getirelim bakın her şey ne kadar güzel olacak? Şöyle bir de yabancı markanın altına girdik mi işler süper olur.

İşletmemize bir sistem kuralım.. Boş ver kim uğraşacak ver parayı alalım belgeyi. Personelimizi erken işe başlatalım, eğitim aldıralım. Yok ya biz eğitim veriyoruz onlar başka otele gidiyor. Bağımsız denetim hizmeti alalım. Alalım ama en ucuzu olsun bizi de fazla üzmesin. Kendi markamızı yaratalım, geleceğimizi yaratalım.. Ne uğraşacaksın ver yüz bin dolar al bir yabancı marka…

Yani biz taşa, toprağa binaya yatırım yapalım, milyonları oralara harcayalım ancak sisteme, markaya, eğitime, insana yatırım yapmayalım.

Sonra hep birlikte konuşalım, nitelikli personel yok, ülkemizin marka sorunu var. Her şeyimiz var, son derece lüks ama marka yaratamıyoruz.

Güzel kardeşim sen neye yatırım yaparsan o çıkar karşına, insana değil taşa, sisteme değil bahçeye, markaya değil binaya yatırım yaparsan sonunda elinde kalanda taş olur.

Sorunumuz sistemsizlik ise sisteme yatırım yapacağız, Sorunumuz personel yetersizliği ve niteliksizliği ise eğitime yatırım yapacağız.

Sorunumuz marka ise yabancı markaların peşini bırakarak kendi markamıza yatırım yapacağız.

Sizce sorunumuz ne?


 TURIZM DOSYASI internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları TURIZM DOSYASI Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]