ANTALYA PİYAZI ARTTIK TESCİLLİ! - Video Galeri - TURIZM DOSYASI
Anasayfa   /    Video Galeri   /    Videolar    /    ANTALYA PİYAZI ARTTIK TESCİLLİ!

ANTALYA PİYAZI ARTTIK TESCİLLİ!

ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası), Antalya turizmini gastronomiyle geliştiriyor.  Yerli ve yabancı turistin tadına bakmadan gitmediği yöresel ürünlerden biri olan Antalya Piyazı ile ilgili tescil çalışmalarını tamamlayan ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası) Antalya’nın ilk coğrafi işareti belgesini de Kapalıyol’da yer alan Topçu Kebap’a verdi.

Düzenlenen törenle belgelerini ATSO Başkanı Davut Çetin’den alan ilk tescilli mekân olan Topçu Kebap’ın sahibi Koray Gül basın mensuplarına Antalya Piyazını tarif etti ve konuklara ikram etti.
Hem yöresel ürünleri geliştirmek hem de restoranları teşvik etmek amacıyla yapılan uyguma ile Antalya'nın kültürü, kimliği ve yerel lezzetleri de korunuyor.
ATSO, 2016 yılından bu yana önemli yöresel ürünler için coğrafi işaret tescili alıyor. “Antalya Piyazı” üreten, satışa sunan ya da menüsünde, kartvizitinde, ambalajında, tabelasında, ticari unvanında bu adı kullanan ya da satış, pazarlama, reklam, promosyon gibi faaliyetlerinde bu adı kullanan veya kullanmak isteyen kişiler hak sahibi olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan kullanma izni almaları gerekecek.

Antalya piyazı tescil çalışmasına da 2016 yılında başladık, bu yıl tescil aldık ve bugün ilk tescil belgemizi veriyoruz!

ATSO ( Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ) Başkanı Davut Çetin yaptığı açıklamasında, Antalya piyazı tescili ile amaçlarının sadece piyazı korumak olmadığını belirterek, “ Asıl amacımız Antalya'nın kültürünü, kimliğini, farklı değerlerini korumak ve kültürün katma değere dönüştürmektir. Bir kentin kimliği mimarisi, yemekleri, esnafı, insanlarının davranışı, sanat gibi   unsurlardır.  Kentlerimiz kimlikli olursa, insan da kimlikli, kişilikli olur. Kentin kültürünü, kimliğini kaybettiği yerde turizm ve ticaret gelişmez, hatta insanların da kültürü ve kişilikleri zayıflar. Biz bu nedenle 2016 yılından itibaren önemli yöresel ürünlerimiz için coğrafi işaret tescili alıyoruz.  Antalya piyazı tescil çalışmasına da 2016 yılında başladık, bu yıl tescil aldık ve bugün ilk tescil belgemizi veriyoruz” dedi.

Restoranlarımız hem geleneğe sahip çıkmalı hem yenilik yapmalı hem de turisti çekecek kampanyalar yapmalıdır!

ATSO Başkanı Çetin yaptıı açıklamada, “ Biz kalite standardına uygunluğa bakıyoruz ve bugün olduğu gibi, “Antalya Piyazı Coğrafi İşareti Kullanma Yeterliliği ve Yetkisine Sahiptir” ibaresinin yer aldığı   sertifikayı veriyoruz. İstanbul'da bazı restoranlar Antalya piyazı adıyla servis yapıyorlar, onların da artık bizden onay almaları gerekiyor. Tahinli piyaz bir Antalya buluşudur, Antalya'nın fikri mülkiyetidir, bu hakkımıza herkes saygı göstermelidir. Antalya turizmi bu tür kültür çalışmalarıyla, gastronomiyle gelişmelidir. Restoranlarımıza bu konuda büyük görev düşmektedir. Her sektör özgün ürün üretmeye ve markalaşmaya yönelmelidir. Bugün Antalya'da geleneksel Antalya yemekleri yapan kaç restoranımız kalmıştır. Biz Hüseyin Çimrin'in Antalya yemekleri kitabını bastık, sektör mensupları bunları denemelidir. Restoranlarımız hem geleneğe sahip çıkmalı hem yenilik yapmalı hem de turisti çekecek kampanyalar yapmalıdır. Bunları yapmadan oturursak, kent merkezinde restoranlar ve mağazalar özgün ürün satmazsa turizmi ve ticareti geliştiremeyiz” dedi.

08 Agustos 2018 - 16:48     314 kere izlenmiş      VİDEOLAR VİDEOLARI

VİDEO'YA YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Video'ya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.