TURİZMCİLER, 7.ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ'NDE BULUŞTU - TURIZM DOSYASI - Anasayfa

ANTİK SİDE KENTSEL TASARIM PROJESİ’NDE 2. ETAP BAŞLIYOR

Okuduğunuz haber
TURİZMCİLER, 7.ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ'NDE BULUŞTU

TÜRSAB SEÇİMLERİ İÇİN YAPILAN İTİRAZLAR KABUL EDİLMEDİ

Anasayfa   /    Görüntülü    /    TURİZMCİLER, 7.ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ'NDE BULUŞTU

TURİZMCİLER, 7.ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ'NDE BULUŞTU

GÖRÜNTÜLÜ      30 Kasim 2017 - 18:37     0

TURİZMCİLER, 7.ULUSLARARASI RESORT TURİZM KONGRESİ'NDE BULUŞTU

Turizmin geleceği, geleceğin turizmi" ana temalı 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un da katılımı ile Antalya Concorde Otel'de gerçekleştirildi. Halil Öncü'nün kongreden izlenimleri...

7. Resort Turizm Kongresi’nin açılış konuşmalarını Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptı.

"Umut verici gelişmeler"

Açılış konuşmalarında ilk olarak kürsüye AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı çıktı. 2017 yılı ile Türkiye turizminin büyüme trendine girdiğini söyleyen Yağcı; “Türkiye turizmi büyüme trendine başladı. 2017 yılı Türkiye’de büyüme yılı olması lazımdı ve bunu başardığımız için sektör olarak çok mutluyuz. Akdeniz’deki rakiplerimize bakarsak yüzde 7-10 arasında artış eğilimi gösterdi. Türkiye turizmi ise bu sene yüzde 28 büyüdü. Bunlar umut verici gelişmeler” dedi."Turizmin geleceği için önemli"

Yağcı açıklamalarına şöyle devam etti: “3. Turizm Şûrası’nda yapılan tespit ve analizlerin geleceğe ışık tutacağına eminiz. Sayın Bakanımıza ve bürokratlarına gösterdikleri çaba ve gayretler için teşekkürlerimi iletiyorum. 3. Turizm Şûrası nedeniyle alınan kararların uygulanması sektörün geleceği için önem arz etmektedir. Bu şûranın 5 yılda bir yapılması gerektiğini düşünüyorum.

"Önemli fedakarlıklarda bulunduk"

Turizmde önemli değişimler yaşanmaktadır. 2016 yılında yaşadıklarımızı iyi analiz edersek 2017’de sağladığımız toparlanma fırsatlara dönüşebilir. Kriz sürecinde önemli fedakarlıklarda bulunduk. Hayatta kalabilmek için bu gerekliydi. Rekabet avantajımız olan hizmetimizdeki zenginlik içinde bazı gerçekler var. Bunları da konuşmamız gerekiyor. Kriz döneminde artan maliyetler herkesi zorladı."Yatırımcının iştahını kaçırmamalıyız"

Turizm büyük bir ekonomik güçtür. 200 milyon insan turizmden ekmek yiyor. Bir o kadar insanın da gözü kulağı bu sektördedir. Türkiye turizmde örnek bir vakadır. Ulusal niteliği en yüksek sektördür. Turizm sektörü bugün 1 milyon 200 bin yatak kapasitesine ulaştı. Biz bunu kaybetmemeliyiz. Yatırımcının iştahını hiçbir zaman kaçırmamalıyız ve desteklemeliyiz. Konaklama sektörü turizmde en önemli noktadır. Bu noktada rakiplerimize göre avantajlıyız. Sektörün gelişebilmesi için en önemli dayanak da budur. 2016 ve 2017’de Antalya’da yerel yönetimler ve turizmciler çok iyi bir işbirliği yaptı. Bu noktada herkese çok teşekkür ederim.”
Menderes Türel: "Marka değerimizi yükseltmeye çalışıyoruz"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise yaptığı konuşmada Antalya’nın marka değerini daha fazla arttırılması için uğraştıklarını söyledi. Başkan Türel’in açıklamaları şöyle: “Zorlu geçen iki yılı birlik ve beraberlik içinde geride bıraktık. Bir destinasyonun 1 senede toparlanması büyük bir başarıdır. Rusya pazarını tamamen geri kazandık. İran, Ortadoğu ve İsrail pazarı güzel ilerliyor. Avrupa’da iyi ilerleyeceğini düşünüyoruz ve sektördeki arkadaşlar da bu noktada önemli gelişmeler olduğunu söylüyor. Geçen hafta Almanya’daydım. 2018 için Almanya ve Benelüx ile ilgili izlenimlerin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Hindistan gibi pazarlarda da daha fazla çalışmalıyız. Turizmde yolun başındayız. Antalya turizmini deniz turizminden ibaret bırakmayacağız. Antalya’nın keşfedilmemiş birçok köşesi var. Halen üzerinde çalışmamız gereken hususlar var. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’yı yenilemeye ve geliştirmeye çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz birçok proje ile Antalyamızın marka değerini yükseltmek için uğraşıyoruz.”Münir Karaloğlu: "Yeni trendler oluşturmak zorundayız"

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da turizmde yeni trendler oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Karaloğlu: “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önderliğinde yerel otorite olarak bizler sektör temsilcilerimiz ve sektörün hepsi bu süreçten çıkmak için dersimizi iyi çalıştık ve bir destinasyonda yaşanabilmiş en büyük sıçramayı yakaladık. Geçen sene ile bu sene arasında a yüzde 60 fark var. Bunu başaran turizm sektörümüze teşekkür ediyoruz.

2018-19 yılları da bugüne kadar en iyi sezonlar olacak gibi görünüyor. Bunu yine sektörle başaracağız. Dünyada bir dijital devrim yaşanıyor ve bu bütün sektörleri derinden etkiliyor. Bu dijital çağda turizm sektörü ile ilgili yeni bakışlar ve trendler ne olmalı ona bakmalıyız. Gelecekte turizm nasıl şekillenmeli bunu teknoloji ile beraber büyüyen neslin turizmden beklentisi ne olacak. Mutlaka yeni trendler oluşturmak zorundayız. Siz turizmciler bunu bize söyleyecek ve biz de bundan ders çıkaracağız. Geleceğin turizmine bugünden hazırlanmamız lazım. 2027, 2037’deki trendlerden bahsediyorum. Mutlaka bunu konuşmamız ve sektörümüzü yeniden organize etmemiz lazım. Bu kongre bu noktada büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Türkiye turizmden daha fazla pay almalı...

AKTOB düzenlediği 7. Resort Turizm Kongresi’nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizmden daha fazla pay alması gerektiğini söyledi.Turizm sektörünün dünya ekonomisine büyük bir katkı sağladığını söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Çok büyük bir sektörden bahsediyoruz. Sektörün ekonomiye katkısı çok çok önemli. Dünyadaki diğer sektörlerle kıyaslandığı zaman turizm sektörünün ekonomiye katkısının artacağını görüyoruz. Bu dev pastadan pay almamız gerekiyor. Bunun için de her şeye sahibiz. Türkiye’nin en büyük gücü doğası tabiatı, 10 bin yıllık tarihi geçmişi, bu büyük coğrafyada barındırdığı medeniyetlerle Türkiye çok önemli bir ülkedir ve turizmden çok daha fazla pay alabilecek bir ülkedir. Türkiye birçok ülkeye yakınlığı ile de önemli bir noktada.

Gelişmeler turizmi etkisi altına aldı

Terör örgütleri vasıtası ile emniyetli hiçbir havalimanı ve kent kalmadı. Türkiye son derece karmaşık bir coğrafya içinde kaldı. Bu karmaşa ekonomik ve siyasi dengeleri de bozdu. Türkiye uluslararası terör örgütlerinin eş zamanlı tehditi altında kaldı. Ayrıca 15 Temmuz Darbesi ile birlikte bu milletin karısına FETÖ çıktı. Bu gelişmelerin hepsi Türkiye üzerinde etkiler bıraktı ve turizmimizi de etkisi altına aldı.

Yüzde 28 gelişme var

2017 yılının verdiği sinyaller var. İlk 10 ayda 29. milyon turist ağırladık. Yüzde 28’lik bir gelişme yaşıyoruz. Bu önemli bir başarıdır. Turizm gelirlerinde ise 20.2 milyar dolarlık bir seviyeye ulaştık. Tahminimize göre 34 milyon turist 26 milyar dolar turizm gelirine ulaşacağız. Başarımızı turist sayısı ile ölçmeyeceğiz. 664 dolar olan turist başı gelirimizi 1000 dolara çıkartmak için çalışacağız.

Türkiye ve Almanya'yı biliyorlar

10 ay içinde Rusya birinci sırada. Almanya ikinci sırada, İran ise üçüncü sırada yer alıyor. Avrupa’daki seçimler sırasında yaşanan gerilim ile Alman turistlerin bundan etkilenmesi gerekiyordu. Ancak siyasetin dili ve turizmin dili başkadır. Ne söylerlerse söylesinler Türkiye’yi bilen Antalya’nın doğal güzelliklerini bilen Almanlar Türkiye’ye gelmeye devam ettiler.

"Türkiye'nin ürünlerini çeşitlendirmeliyiz"

3. Turizm Şûrası Türkiye turizmi için önemli bir adım oldu. Yeni bir safhanın başlangıcı oldu bu. Turizm sektörü 3. dönemine giriyor. Burada kamu ve turizm sektörünün yakın çalışması ile çok iyi bir yol kat edeceğiz. Stratejik konuları belirlemeliyiz. Turizmi stratejik bir sektör olarak algılamalıyız. Geleceğin turizmi anlayışı içinde turizmi stratejik bir sektör olarak görmek zorundayız. İkincisi turizmdeki iki önemli ayağımızı kuvvetlendirmeliyiz. Türkiye’de ürün çeşitlendirilmeli. Sadece Antalya’da çok sayıda turizm çeşitlendirmeliyiz. Türkiye’nin ürünlerini çeşitlendirmeliyiz.

Çin pazarına dikkat çekti

Troia çok önemli bir marka değerimizdir. Bu markanın bilinmesine vesile olacağız. Her sene de başka bir değerimizi tanıtacağız. 2018 yılı Çin’de Türkiye yılıdır. Çin pazarını zorlamak için 2018’deki Türkiye yılı etkinliğinde var olacağız. Önemli şehirlerde var olacağı ve özel sektörün temsilcileri ile bu ülkede yer alacağız.Türkiye'nin zenginlikleri

Türkiye’nin en büyük zenginliği ise Türkiye’nin kültürel zenginliği, doğasının güzelliğidir. Bu Allah’ın bize bahşettiği büyük bir zenginliktir. Böle bir zenginlik dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Bu zenginlikleri daha fazla tanıtacağız.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

SON DAKİKA HABERLERİ