KONAKLAMA VERGİSİYLE HEDEFLERE ULAŞILMASI KOLAY OLMAYACAK! - Turizm Dosyası

CORENDON AIRLINES'TEN TT WARSAW FUARI'NDA PARTİ

Okuduğunuz haber
KONAKLAMA VERGİSİYLE HEDEFLERE ULAŞILMASI KOLAY OLMAYACAK!

TÜRSAB’DAN BÜYÜK ANTALYA BULUŞMASI

Anasayfa   /    Haberler    /    KONAKLAMA VERGİSİYLE HEDEFLERE ULAŞILMASI KOLAY OLMAYACAK!

KONAKLAMA VERGİSİYLE HEDEFLERE ULAŞILMASI KOLAY OLMAYACAK!

Konaklama vergisi ile ilgili açıklamada bulunan turizm sektörünün önde gelen kuruluşlarının başkanları, yapılan düzenlemenin sektörü olumsuz etkileyeceğini belirtti.

HABERLER      16 Kasim 2019 - 12:36     0

KONAKLAMA VERGİSİYLE HEDEFLERE ULAŞILMASI KOLAY OLMAYACAK!

Kişi başı turizm gelirleri 650 dolar mertebesinde bulunan ve gelirleri yükseltmek için önemli yapısal reformlar beklentisi içinde olan turizm sektöründe, 2020 yılı acente kontratları henüz tamamlandıktan sonra TBMM Genel Kurulu’nda kanunlaşan, adı konaklama vergisi olmakla birlikte tüm gelirlerden yüzde iki (% 2) oranda pay kapsayan vergi konması sektörde kaygı yarattı. Konaklama vergisinin fiyatların artışı ile birlikte tüketici nezdinde oluşturacağı olumsuz algının iç ve dış turizmde kendisini göstereceği, hükümetimiz tarafından kararlılıkla yürütülen ‘Enflasyonla Mücadele Programı’na ise olumsuz yansımalarının beklendiği dile getirildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin tarafından yapılan ortak açıklamada; “Yakın tarihte yürürlüğe konan Türkiye turizm geliştirme ve tanıtım ajans payı kesintisini yönetmeye hazırlanan sektör bu sefer getirilen ‘konaklama vergisi’ nedeniyle daha da yüksek bir oranlı maliyet ile mücadele etmeye çalışacaktır. 2015 ve 2016 yıllarında yaşanan daralma sonucu henüz rekabet gücünü toparlamaya başlamış turizm sektörünün bu ek maliyetlerle hedeflere ulaşabilmesi kolay olmayacaktır. Sektöre yönelik önemli maliyet kalemlerinde gerçekleştirilecek düzenlemelerde sektör paydaşları ile etkili ve zamanlı istişare yapılması Hükümetimizden temel beklentimizdir. Bu düzenlemenin de olumsuz sonuçlarını tecrübe etmeden ilk fırsatta gözden geçirilmesi, sektörümüzün 2023 turizm hedefleri 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm gelirine ulaşılması açısından kritik öneme sahiptir.  Konaklama vergisinin sadece geceleme hizmeti için uygulanması, bölgelere ve turizm sezonuna göre oranların yeniden gözden geçirilmesi, sektörün 2020 yılı kontenjan sözleşmelerinin yürürlükte olduğu dikkate alınarak 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlatılması önemli bir ön adım olacaktır” denildi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ