I-MICE’DEN SALDA GÖLÜ VE KAZ DAĞLARI MANFESTOSU - Turizm Dosyası

ATAV’DAN YEREL YÖNETİMLERE ÇAĞRI

Okuduğunuz haber
I-MICE’DEN SALDA GÖLÜ VE KAZ DAĞLARI MANFESTOSU

2026 YILINDA 300 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Anasayfa   /    Haberler    /    I-MICE’DEN SALDA GÖLÜ VE KAZ DAĞLARI MANFESTOSU

I-MICE’DEN SALDA GÖLÜ VE KAZ DAĞLARI MANFESTOSU

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) İcra Kurulu, son dönemde büyük tepkilere yol açan Salda Gölü ve Kaz Dağları hakkında bir manifesto yayınladı.

HABERLER      09 Agustos 2019 - 09:57     0

I-MICE’DEN SALDA GÖLÜ VE KAZ DAĞLARI MANFESTOSU

Turizm ve MICE sektörünün değerli emekçileri olarak, doğanın talan edilmesine ve doğal turistik alanların katma değeri olmayan projelerle işlevsizleştirilmesine ses çıkardıklarını belirten o manifestoda şu ifadeler yer buldu:

 “Doğanın bizlere armağanıdır, doğal güzellikler ve doğaya saygı esastır. Bizler; insan olmanın yanı sıra turizm ve MICE sektörüne gönül ve emek verenler olarak Kaz Dağları, Salda Gölü gibi doğal turistik cennetlerimizin yok oluşuna bireysel ya da kurumsal tepki vermekten uzak durulmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu tepki salt bir politik tepki olarak değil; aklın, vicdanın ve ortak mirasa saygı merkezine kurulmuş bir dilin dışa vurumu şeklinde olmalıdır.

Ülkesinin dört bir yanını dünyaya tanıtmak için gece-gündüz çalışan turizm ve MICE sektörünün değerli emekçileri olarak doğanın talan edilmesine ve doğal turistik alanların katma değeri olmayan projelerle işlevsizleştirilmesine ses çıkarıyoruz. Ülkemizin zenginliklerinden olan, iç ve dış turizmde göğsümüzü kabartan Salda Gölü ve Kaz Dağları’na yönelik yıkıcı projelerin vicdanımızı kanattığı ve toplumsal kabullerin dışında olduğu aşikârdır.Bir yandan tanıtım ajansları kurulurken, diğer yandan tanıtılacak alanların yok edilmesi doğaya, turizme ve bu bağlamda mesleğimize ve değerlerimize ilgisizliğin göstergesidir.Ülkemizdeki birçok kurumun ve ferdin farklı perspektiflerden değerlendirerek, Salda Gölü’nün ve Kaz Dağları’nın korunması gerektiğini belirtmesine rağmen, kulaklarını meslek örgütlerine ve topluma kapayarak çalışmalarına devam eden kamu görevlilerine buradan I-MICE Derneği olarak su ve vicdanın yanında yer almalarını, bu ve buna benzer projelerden vazgeçmelerini yineliyoruz. Doğa dostu tüm projelerde de destek vermeye gönüllü olduğumuzu ilan ediyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana Kaz Dağları’na yapmış olduğumuz iki tanıtım gezisinden sonra hissettiğimiz hayranlık duygusu, doğaya bir borcumuzun olduğunu da bizlere gösterdi. Beslendiğimiz alanlara vefa göstermeliyiz. Ülkemiz turizminin hak ettiği noktaya gelmesi için meslek örgütlerimizin duruşunun önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Sektör bileşenlerinin bu konuda dayanışma ve umut dolu bir ses çıkaracağına inanmak ister I-MICE Derneği olarak saygılarımızı sunarız.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ