15Nisan2011, 11:22 - Anasayfa // RÖPORTAJLAR Haberi yazdır

SANAT TURLARINA İLGİ ARTIYOR

SANAT TURLARINA İLGİ ARTIYOR

Aynur Gursoy - Ülkemizde klasik müzik ve opera turlarına ilgi artıyor. Müzikseverler, dünyanın önemli tiyatrolarında sergilenen opera, klasik müzik konserleri ve festivalleri izlemek için aylar öncesinden rezervasyon yapıyor. Sanat turlarına ilgiyi Fest Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen'le konuştuk.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Sanat  turlarına nasıl ve ne zaman başladınız?  

 
Kültür turizminin çeşitlerinden biri olan sanat turları, Avrupa ve ABD’de çok yaygındır. Fest Travel, beş yıl önce başladı. İlk başta doğrusu pek ilgi yoktu. Son yıllarda ülkemizden yurtdışındaki sanat etkinliklerini izleyenlerin sayısında belirgin bir artış var. Özellikle geçen yıldan itibaren dünyaca ünlü tiyatrolarda ünlü bestecilerin yazdiği operaları, filarmoni orkestralarının konserleri ve müzik festivallerine yönelik turlar iyi satıyor. Örneğin Mahler’in 100’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle 23-27 Mayıs tarihleri arasında Leipzig’de yapılacak festival için düzenleğimiz tur ilk haftasında doldu. Leipzig’de Haziran’da yapılacak Bach Festivali için de rezervasyonlar kapanmak üzere. Turu doğru kurgulamak, iş, konsept ve temayı doğru buluşturmak gerekiyor. Artık festival yöneticileri de bizi tanıyor. Kendimizi anlatmak zorunda kalmıyoruz.
 
 Ülkemizde klasik müzik ve opera turlarına ilgi artıyor.  Müzikseverler, dünyanın önemli tiyatrolarında sergilenen opera, klasik  müzik konserleri ve festivalleri izlemek için aylar öncesinden rezervasyon yapıyor. Sanat turlarına ilgiyi Fest Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen’le konuştuk.

Katılanların müşteri profili nedir?

Sanat turlarına katılanların yüzde 90’ı gerçekten konserler ve opera için tercih ediyor. Yüzde 10’u ise gezmek, yeni yerler görmek için katılıyor. Yüzde 10’luk kesim programda opera, konser olunca izlemek istiyor ve ve gezginlerin dünyasında yeni bir açılım oluşuyor. Türk insanın kültür sanat olaylarına ilgisi artık artmış durumda.

“Sanat pahalıdır” derler, turlarında fiyatlar nasıl?

Elbette fiyatlar gidilen destinasyonlara göre değişiyor. Fiyatlar alınan hizmetin kalitesiyle orantılandığında çok uygun. Örneğin 4 gece 5 gün uçak, konaklama, iyi yerlerden rezerve edilmiş konser biletleri, müzelere giriş ücretleri, rehberlik hizmetleri, bahşişler, vergiler ve sabah kahvaltısı dahil 1100 Euro’ya bir sanat turu yapmanız mümkün. Bir sanat turunda gittiğiniz yerin tarihi ve kültürel mirasını görüyor, bilgileniyor, dünyanın en ünlü filarmoni orkestralarını, operalarını, sanatçılarını izliyorsunuz.

Turlardan bir örnek verir misiniz?

Size 13-16 Mayıs tarihlerinde yapacağımız bir opera turundan örnek vereyim: Dünyanın sayılı opera salonlarından İtalya’daki San Marco Tiyatrosu’nda Guiseppe Verdi’den “Sicilya Vesperleri” ve Ermanno Wolf Ferrari’den “Susanna’nın Sırrı”isimli operaları izlenecek. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki San Carlo Tiyatrosu, Pompei ve Napoli  ile Capri Adası da turun gezi rotaları arasında. 26 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde ise Münih Opera Festivali ve Salzburg Yaz Müzik Festivali’ne gidiliyor. Salzburg bildiğiniz gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki kentler arasında. Festivalin önemli konserlerini tur programına aldık. Örneklersek; Salzburg’da Wagner’in ünlü tiyatrosuyla aynı dizayna sahip olduğu için  “Münih’in Bayreuth’u” olarak da anılan Prinzregententheater’da, 14 yaşındaki Mozart’ın elinden çıkma bir çocukluk şaheseri olan “Pontus Kralı Mitridate” operası izlenecek. Gündüzleri de tarihi kent keşfedilecek.

Turlara kaç kişi katılıyor?

Gurupları 23-24 kişiyle sınırlı tutuyoruz. Kalabalık olunca ilgi dağılıyor. Sanat ağırlıklı yılda 10-15 tur yapıyoruz. Sayı olarak az gibi görünse de, beş yıl öncesine ve temanın hitap ettiği kitleye göre güzel bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Sanat turlarının yurtdışındaki durumu nedir?

Ağırlık olarak İngilizler, temalar üzerine yoğun bir şekilde gidiyorlar. Frankfurttaki bir topluluk veya Viyana Filarmoni’nin peşinden giden guruplar var. Hayran oldukları sanatçı, orkestra veya gurubun yıllık programlarını izleyip, şehirden şehire, ülkeden ülkeye gidebiliyorlar. Vize olmayışı da etkiliyor tabii. Sanat turlarına ABD’den de ilgi yoğun. Avrupalılar bu konuda organize. Hatta özel konserler düzenleyip, dünya genelinde satıyorlar.

Avrupa’dan bizdeki konserlere geliyorlar mı?

Geliyorlar. Geçen yıl  İKSV’nin düzenlediği İstanbul Müzik Festivalini izlemek üzere La Scala’nın yöneticileri geldi. Sizin burada ne sunduğunuza bağlı. Örneğin Viyana Filarmoni burada konser verse, peşinden geleceklerdir.YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer RÖPORTAJLAR

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER


Limak Otelleri’nin Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu gündemi turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi.Türkiye'nin en önemli yerli zincirlerinden birini oluşturan Limak Otelleri’nin Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu umutlu konuştu. >>>

.
Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Kemer Çamyuva’da yer alan Kilikya Resort Hotel Genel Müdürü Kadir Bilici, turizm yazarı Halil Öncü’ye yaptığı değerlendirmede, yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, Türk turizminin sürdürebilirliğinin olması gerektiğini söyledi >>>


Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Dünya harikaları ve mitoloji teması bu yıl 11.si düzenlenen Antalya Kum Heykel Festivali büyük ilgi çekmeye devam ederken, sergilenen 150 eser arasında yer alan Troia temalı heykel ise gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor.....>>>


HALİL ÖNCÜ İLE LEZZET DURAKLARI "GELATTE " - Antalya'da Dondurma ve Waffle başta olmak üzere çok özel lezzetlerin buluştuğu Lezzet Noktası "GELATTE"Antalya'da Kapalı Yolun sonunda, Saat Kulesinin hemen karşısında, Dondurma ve Waffle ile meşhur mekan.  >>>


Alanya-Türkler’de hizmet veren Sirius Deluxe Genel Müdürü İsmet Ergüleç yaptığı açıklamada, Ülkemizin büyük ve gerçek bir turizm ülkesi olduğunu ifade derek, mevcut durumdan çok çok daha iyilerini hak ettiğini söyledi.>>>


Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]