31Ocak2011, 09:59 - Anasayfa // RÖPORTAJLAR Haberi yazdır

YÖRSİAD, TURİZMDE 'YÖRÜK KÖYÜ' İLE KÜLTÜR TANITIMI YAPACAK

YÖRSİAD, TURİZMDE 'YÖRÜK KÖYÜ' İLE KÜLTÜR TANITIMI YAPACAK

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Yörük Sanayicileri İş adamları Derneği (YÖRSİAD) Başkanı Semih Beken, Halil Öncü'ye turizm adına yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yeni bir oluşum ile hayata geçen Yörük Sanayicileri İş adamları Derneği olarak öncelikli hedeflerinin başında, turizme katkı olacak ' Yörük Köyü' projesini hayata geçireceklerini belirten Beken, ''Turizmle ilgili olarak, buraya gelen insanlara, bizim kültürümüzün yansıtılması gerektiğine inanıyoruz. Kültürümüzü en iyi şekilde nasıl yansıtacağız? Bununla ilgili bir takım projelerimiz var. Hedefimizde bir 'Yörük Köyü'projemiz var. Bu şekilde bir projeyi gerçekleştirerek, turizme katkıda bulunmak istiyoruz. Aynı zamanda buraya gelip Antalya'mızı ziyaret eden turiste Yörük kültürünü çok iyi bir şekilde anlatmak istiyoruz''dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Sizi tanıyabilir miyiz?


Adım Semih Beken. Antalyalıyım ve Antalya’da ticaretle uğraşıyorum. Aynı zamanda Yörük Sanayici ve İşadamları Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanıyım. Dermeğimiz çok yeni kuruldu. Yönetim kurulumuz ile birlikte çok genç ve dinamik bir ekibiz. Bu ekibin de ilk başkanıyım.
 

Turizm adına ne gibi projeleriniz var?

Öncelikle hedeflerimizin çok yüksek olduğunu belirtmek istiyorum. Çok kolay olmayan bir yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Turizmle ilgili olarak, buraya gelen insanlara, bizim kültürümüzün yansıtılması gerektiğine inanıyoruz. Kültürümüzü en iyi şekilde nasıl yansıtacağız? Bununla ilgili bir takım projelerimiz var. Hedefimizde bir “Yörük Köyü” projemiz var. Bu şekilde bir projeyi gerçekleştirerek, turizme katkıda bulunmak istiyoruz.  Aynı zamanda buraya gelip Antalya’mızı ziyaret eden turiste Yörük kültürünü çok iyi bir şekilde anlatmak istiyoruz. Şu an kadar bu konuda proje hazırlığımız var. Yer olarak da çeşitli Belediyeler ile görüşmelerimiz sürüyor. Yeri belirleyip bu konuda en kısa sürede start vermeyi amaçlıyoruz.  Bu konuda elimizde ciddi bir potansiyel var. Elimizde bu kültürümüzü çok iyi anlatacak, çok çeşitli donelerimiz var.
 
 
Belediyelerin destekleri ile birçok yere “Yörük Kültürü”nü tanıtan parklar yapmayı planladığınızı biliyorum. Bu konuda netleşen bir çalışmanız var mı?

Öncelikli olarak Yörük kültürünün tanıtımı için planladığımız bir park projemiz var. Bu konuda bölgemizdeki tüm belediyeler ile görüşmelerimiz sürüyor. İlk olarak Kepez Belediyesinin bize tahsis etmiş olduğu bir park alanı var. Park alanı konum olarak yamaç bir yerde ve bu konuda çalışılması gerekiyor. Bu konuda Belediyenin büyük desteklerini alıyoruz. Bu alanda kendi kültürümüzü en iyi şekilde yansıtabilecek bir oluşum yapmak istiyoruz. Bu parkın içerisinde bir Yörük köyü oluşturmayı amaçlıyoruz. İnsanların burada en iyi şekilde vakit geçirebileceği, hem yerli hem de yabancı turistin buraya gelerek Yörükler hakkında bilgiler edinebileceği bir yer oluşturmayı amaçlıyoruz.
 

Yani burada turistler geldiklerinde “Yörük Kültürü”nü mü yaşayacaklar?

 Evet kesinlikle. Bizim bu projedeki asıl hedefimiz turistler. Halkımız zaten Yörük Kültürü hakkında hayli bilinçli ve bunu yaşıyor. Bu çalışmamızın hayata geçmesi ile turistlere çok değişik geleceğine inanıyoruz. Burada oluşturacağımız platformlarda gelenler, Yörük kültürüne özel yayık ayranının yapımını, gözlemenin yapımını, eski şartlarda yünün nasıl eğrildiğini, keşkek yapımını, kıl çadırları yerlerinde görecekler.  Bu yapılacak parkın hayata geçmesi ile canlı bir Yörük Köyü oluşturmayı amaçlıyoruz. Yine burada yaşayan insanlar olacak. Ve burada bu kültürü gelecek olan yerli ve yabancı konuklarımıza göstereceğiz. Bunun yanı sıra Yörüklük denince, akla göçebelik gelmektedir. Biz bunu sadece bu bölgede kısıtlamak istemiyoruz. Gerekirse Kemer, gerekirse Belek bölgesinde veya Side, Manavgat, Alanya  Bölgelerinde göçme olayının canlandırıldığı, ve bu göçmede içinde turistlerin de bulunduğu kıl çadır içerisinde, gerekirse bir kısmının konaklayabileceği, yemek yiyebileceği bir ortam oluşturmayı da amaçlıyoruz. Bu da turistlere çok farklı gelecektir. Bunu özellikle yabancı turistler görmek istiyorlar, yaşamak istiyorlar.
 

 Bu anlattıklarınız sanırım yabancı turistlerin büyük ilgisini çekecektir?

Kesinlikle… Turistler sadece geldiklerinde deniz, kum, güneş değil bölgenin kültürünü de yerinde görmek istiyor. Turistler bu bölgeye has yemekleri tatmak istiyorlar. Bunların belki bir kısmını otellerimizde yaşatabiliyoruz ama turistler halka karışıp bu güzellikleri yaşamak istiyorlar. Yapacağımız bu projelerin hayata geçmesi ile turizme büyük katkı sağlanacağını düşünüyorum. Turizmciler mevcut kendi turizm tesisleri içerisinde bu konuda sadece kısıtlı imkanlar sunabiliyorlar.

Bu yeterli mi sizce?

Otelle gelen turistler, bölge halkı ile tam olarak bütünleşemiyor. Turist geldiğinde sadece otelde kalıyor ve kültürel anlamda halk ile iç içe giremiyor. Daha çok kaldığı süre içerisinde otelde kendi ülkeleri vatandaşları ile zaman geçirebiliyor. Buradaki projemizin hayata geçmesi ile turisti halkın içine sokmayı hedefliyoruz. Amacımız turistin otelden daha fazla dışarıya çıkmasını sağlayarak, bu havayı solumasını sağlamak. Bu kültürel havayı soluyan turistler ülkelerine döndüklerinde tekrar buraya gelmek isteyecekler, anlattıkları ile de birçok kişinin ülkemize gelmesini sağlayacaktır. Her ülkenin farklı kültürel değerleri var. Mesela Almanya’da bir Oktoberfest düzenleniyor. Neden bizim burada Yörüklere özel ayran ve gözleme festivali olmasın. Bu etkinlikleri yapmamız lazım. Ben buna inanıyorum.
 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Çok teşekkür etmek istiyorum. Yörük Sanayicileri İş adamları Derneği olarak, bünyemizde birçok turizmciyi barındırmaktayız. Ve turizme de çok büyük önem veriyoruz. İlerleyen günlerde bu çalışmalarımızın hayat geçmesi ile daha da gündeme geleceğimize inanıyorum. Tourexpi vasıtasıyla da tüm turizmcilere iyi bir 2011 sezonu diliyorum.YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer RÖPORTAJLAR

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER


Limak Otelleri’nin Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu gündemi turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi.Türkiye'nin en önemli yerli zincirlerinden birini oluşturan Limak Otelleri’nin Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu umutlu konuştu. >>>

.
Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Kemer Çamyuva’da yer alan Kilikya Resort Hotel Genel Müdürü Kadir Bilici, turizm yazarı Halil Öncü’ye yaptığı değerlendirmede, yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, Türk turizminin sürdürebilirliğinin olması gerektiğini söyledi >>>


Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Dünya harikaları ve mitoloji teması bu yıl 11.si düzenlenen Antalya Kum Heykel Festivali büyük ilgi çekmeye devam ederken, sergilenen 150 eser arasında yer alan Troia temalı heykel ise gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor.....>>>


HALİL ÖNCÜ İLE LEZZET DURAKLARI "GELATTE " - Antalya'da Dondurma ve Waffle başta olmak üzere çok özel lezzetlerin buluştuğu Lezzet Noktası "GELATTE"Antalya'da Kapalı Yolun sonunda, Saat Kulesinin hemen karşısında, Dondurma ve Waffle ile meşhur mekan.  >>>


Alanya-Türkler’de hizmet veren Sirius Deluxe Genel Müdürü İsmet Ergüleç yaptığı açıklamada, Ülkemizin büyük ve gerçek bir turizm ülkesi olduğunu ifade derek, mevcut durumdan çok çok daha iyilerini hak ettiğini söyledi.>>>


Sponsor Bağlantılar

Instagram

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]