03Şubat2018, 22:09 - Anasayfa // HABERLER Haberi yazdır

TURİZMDE YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

TURİZMDE YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçiler ise yüzde 27,84 artarak, 32 milyon 410 bin 034 rakamına ulaştı.Türkiye’nin turizm geliri 2017 yılında, bir önceki yıla göre, yüzde 18,9 artarak 26,3 milyar dolar oldu.Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “2018 yılının turizmde rekor kıracağımız bir yıl olmasını bekliyoruz.”dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2017 yılı sınır giriş-çıkış istatistiklerine göre, Türkiye’ye 2017 yılında gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 27,84 artarak, 32 milyon 410 bin 034 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise Türkiye’ye gelen vatandaş ziyaretçi sayısı 5 milyon 559 bin 607 olarak gerçekleşti. 2017 yılında vatandaş ve yabancı ziyaretçi toplamı ise yüzde 22,85 oranında artarak, yine toplamda 37 milyon 969 bin 641 turist ağırlandı. Türkiye’nin turizm gelirleri ise 2017 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 18,9 oranında artarak 26,3 milyar dolar oldu.

Bakanlığın verilerine göre bir diğer artışı da Aralık 2017 döneminde yaşayan Türkiye, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,84 daha fazla yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Aralık 2017 döneminde Türkiye’ye 1 milyon 703 bin 789 yabancı ziyaretçi geldi.  

En çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ise bir önceki yıla göre, yüzde 14,55 artışla Rusya Federasyonu ilk sırada yer alırken, yüzde 11,06’lık artışla Almanya ikinci, yüzde 7,72 artışla İran üçüncü oldu. İran’ı ise sırasıyla Gürcistan ve Bulgaristan izledi. 2017 yılında 4 milyon 715 bin 438 Rus turist ağırlayan Türkiye, 3 milyon 584 bin 653 Alman ve 2 milyon 501 bin 948 İranlı turisti misafir etti.  

2018’de Rekor Beklentisi

Türkiye turizminde güzel bir yıl geçerileceğinin ilk sinyallerinin yabancı tur operatörlerinden alındığını belirten Bakan Kurtulmuş, tur operatörlerinin rezervasyonlarda şimdiden yüzde 70’lik artışlar yaşandığını müjdelediklerini söyleyerek, “2018 yılının rekor kıracağımız bir yıl olmasını bekliyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2017 yılının turizm verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin turizm alanında geçtiğimiz yıl daha önceki yıllara göre olağanüstü bir performans ortaya koyduğunu dile getirdi.

Almanya’nın turizm verilerindeki yükselişine de dikkati çeken Bakan Kurtulmuş, “Avrupa'daki bazı ülkelerde yükselen aşırı milliyetçi, ırkçı akımların, yabancı, göçmen düşmanlığı şeklinde başlayan eğilimlerin bazı çevrelerce de desteklenerek İslam karşıtlığı ve bunun somut göstergesi olarak Türkiye düşmanlığına dönüştürülmeye çalışılmasına rağmen bunun misafirlerimiz nezdinde karşılık bulmadığı görülmektedir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefine doğru emin adımlarla ilerlediğini kaydetti. 

Anadolu’nun dünyanın en zengin arşivi, en büyük kütüphanesi olduğunu hatırlatan Bakan Kurtulmuş, sahip olunan zenginliklerimizi, avantajlarımızı en iyi şekilde kullanacaklarını söyledi.YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer HABERLER

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.032 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]