17Ocak2018, 09:17 - Anasayfa // ARAŞTIRMA-İNCELEME Haberi yazdır

2018’DE EN ÇOK 38 MİLYON TURİST GELECEK

2018’DE EN ÇOK 38 MİLYON TURİST GELECEK

2016 yılında en büyük krizini yaşayan Türkiye turizmi, 2017 yılında yine tarihi geri dönüşlerinden birini yaşadı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bu geri dönüş; krizin en büyük katsayısı Rusya sayesinde olsa da, diğer BDT pazarları, İsrail, İran, Körfez ülkeleri ve bazı orta ve merkez Avrupa destinasyonlarında sağlanan büyümelerin de katkıları göz ardı edilemez.

Kriz öncesinde 36 milyon yabancı ziyaretçiyi aşarak dünyanın en çok turist çeken 6.ülkesi konumuna yükselen ülkemiz; önce merkez Avrupa pazarlarında başlayan gerileme, ardından da Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi, yine Mısır’ın maruz kaldığı terör bağlantılı uçak düşüşü ve darbe girişimi, bölgesel istikrarsızlıklar ile birlikte 2016’da 10 milyondan fazla kayıpla 25 milyon bandına gerilemişti.

Sektör, kriz döneminde sebep ve sonuçlar üzerine çok azla değerlendirmelerde bulundu. Ana görüşlerden bir kısmı durumu “konjonktürel” olarak, bir kısmı da yapısal nedenlerin de içinde bulunduğu daha uzun vadeli nedenlere dayandırdı.

Nihayetinde 2016 yılında hem Türkiye hem de Mısır tarihi düşüşlere şahit oldu.

2017 yılı sezonuna Rusya ile sorunlarını çözerek giren Türkiye turizmi; Akdeniz’de Mısır’ın yokluğu ve Ruslar için alternatif ülke kalmayışı gibi nedenlerle büyük bir toparlanma yaşadı. Bu toparlanma, gelirler açısından aynı paralellikte olmasa da ayakta kalabilmek için son derece hayatiydi ve öyle de oldu.

Turizmdatabank’ınTÜRKİYE TURİZMİ 2017/2018ARAŞTIRMASI’na göre; 2017 yılını % 28-30 bandında artışla 32-33 milyon yabancı ziyaretçi bandında tamamlayan Türkiye turizmi, 2018’de 3 farklı senaryo ile karşılaşacak.

Olumlu tablo
Bunlarda ilki 2017’nin turizmde yeniden normal seyrine oturacağı iddiasıdır. Bu açıdan Rusya’daki gelişimin normalleşeceği ve Avrupa’nın hafif toparlanma ile turist sayısının % 10 artış bandına oturabileceği söylenebilir. Bu durumda turist sayımızın 36 milyona yaklaşması olasıdır.

Normal ötesi iyileşme
Bölgesel istikrar, Avrupa’da canlanma ve BDT’de normalleşme ile Mısır’ın görece az etkisi olması, algı ve imajın ülkemiz lehine iyileşmesidir. Ki bu durumda turist sayımız 38 milyona ulaşabilir.

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARAŞTIRMA-İNCELEME

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]