22Kasım2017, 11:37 - Anasayfa // GÖRÜNTÜLÜ Haberi yazdır

TÜRKİYE “ISESCO” ÜYESİ OLUYOR

TÜRKİYE “ISESCO” ÜYESİ OLUYOR

Türkiye’nin İslam İş Birliği Teşkilatı bünyesinde faaliyet gösteren İslam Eğitim, Fen ve Kültür Örgütü’ne (ISESCO) tam üyelik sürecinde sona geldiğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, “TBMM’de kabul edilen ISESCO tüzüğü ile Türkiye ISESCO’ya tam üye oluyor.” dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Sudan’ın baştenti Hartum’da düzenlenen İslam İş Birliği Teşkilatı 10. Kültür Bakanları Konferansı’na katıldı.
 
İslam dünyası için kültürel strateji taslağı çalışmalarının sürdürüldüğü konferansta Türkiye adına bir konuşma yapan Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin ISESCO’ya üye olma yolunda önemli adımlar attığına vurgu yaparak, bölgenin ortak iradesini ve otantik dokusunu yansıtan bu iş birliği platformunun parçası olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.
           
ISESCO’nun İslam İşbirliği Teşkilatı zeminini güçlendiren yapı taşlarından biri olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş,  “Çok geçmeden, ISESCO'ya üye olan Türkiye, İslam dünyasındaki bilim ve eğitimin önemini vurgulamak ve İslam kültürünü ön plana çıkarmak için tüm diğer üyelerle çeşitli alanlarda iş birliği yapmaktan mutluluk duyacaktır.” dedi.
 
Türkiye olarak, kültürel mirasın korunması, insan ticaretinin önlenmesi, somut olmayan kültürel mirasın kayıt altına alınması, İslam belgeleri ve eserlerin arşivlerinin yanısıra fikri mülkiyet alanlarında sağlam bilgi ve tecrübeye sahip olduklarını anlatan Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin gelecekteki herhangi bir proje ve çalışma gruplarında da bilgi alışverişi yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

 
 
İslam kültürünün kalbinde yatan çeşitliliğin birlikte yüceltilmesi gerektiğinine işaret eden Bakan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“İslam’ın ruhuna yönelik yürütülen manipülasyon ve aşındırma çabalarına karşı görevimiz İslam’ın hiç bitmez zenginliğini vurgulamak ve İslam kültürünün tam kalbinde yer alan çeşitliliği öne çıkarmaktır.
 
İslam'ı şiddet ve terör dini olarak adlandırmaya çalışan, artan İslamofobik eylemlere rastlarken, bu dinin ne kadar güzel olduğunu ve İslam dünyasının kazanımlarını vurgulamamız gerekiyor. Bu nedenle, hala İslam'ın tarihsel mirasının çoğunu yürüten şehirler de dâhil olmak üzere, toplumlarımızın kültürel ve diğer zenginliklerini keşfetmek yoluyla İslam'ı daha iyi anlamamız gerekir.”
 
Kudüs Şehrinin Kültürel Mirası
 
Büyük tarihçi ve filozof İbn Haldun'un ‘coğrafya kaderdir’ nitelendirmesine konuşmasında atıfta bulanan Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:
 
“Coğrafya, insanlığı ve onunla ilgili olan her şeyi karakterize eder. Kendi coğrafyasını bilen birinin dünyanın bütününü anlamaya başlaması gerekir. Bu noktada, şehirler son derece önem kazanmaktadır. Bugün, şehirler ülkeler hakkındaki algıları şekillendirmede etkili bir rol oynamaktadır. Londra’dan Tokyo’ya, İstanbul’dan Hartum’a tüm dünyada şehirler kendi ülkelerinin medeniyetlerini temsil etmektedirler.”
 
Kudüs şehrinin İslami kimliği ve kültürel mirasına da değinen Bakan Kurtulmuş, “Bu çerçevede İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler için Kudüs şehrinin İslami kimliği ve kültürel mirasının korunması en önemli önceliklerden biri olmalıdır. Kültürel ve tarihsel olarak zengin şehirlerimiz aynı zamanda medeniyetimize açılan kapılar için de birer araçtır.” dedi. 
 
Konferansın İkili Görüşmeleri
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İslam İşbirliği Teşkilatı 10. Kültür Bakanları Konfrensı’nda mevkidaşlarıyla da ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
 
Ürdün Kültür Bakanı Nabih Shequem ile bir araya gelen Bakan Kurtulmuş’un görüşmesinde, kültür ve turizm alanındaki iş birliğini geliştirmek üzere bakanlıklar nezdinde bir çalışma grubu oluşturulması kararlaştırıldı.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, Tunus Kültürel İşler Bakanı Muhammed Zine El-Abidine ile yaptığı görüşmede ise, karşılıklı olarak, Tunus ve Türkiye’de kültür merkezleri açılması kararı alındı.
 
Irak Kültür, Turizm ve Antik Eserler Bakanı Fryad Rwandai ile bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin müzecilik faaliyetleri ve yurt dışına kaçırılan eserlerin iadeleriyle ilgili tecrübelerini paylaştı.
 
Filistin ile iş birliklerinin daha da derinleştirilmesinin teyit edildiği diğer bir buluşmada ise Bakan Kurtulmuş, Filistin Kültür Bakanı Ehab Besieso ile bir araya geldi.  
 
ISESCO Genel Direktörü Abdulaziz Osman El-Twaijiri ile de görüşen Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin ISESCO’ya üyeliği ve bu önemli kuruma katkıları konusuda istişarelerde bulundu.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, görüşmelerin ardından ise Türkiye’nin Sudan Cumhuriyeti Büyükelçiliği rezidana geçerek, Sudan’da faaliyet gösteren müteşebbisler ve iş adamlarıyla bir araya geldi.
 
Bakan Kurtulmuş’un Sudan temasları bugün de Yunus Emre Enstitüsü Sudan Merkezinin açılışı, Osmanlı paşalarının türbeleri ve Mescid-i Kebir ile Ulusal Müze ziyareti ile devam edecek.   YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÖRÜNTÜLÜ

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]