15Ekim2017, 18:57 - Anasayfa // GÖRÜNTÜLÜ Haberi yazdır

I.ULUSLARARASI MEZE FESTİVALİ AKRA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

I.ULUSLARARASI MEZE FESTİVALİ AKRA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Akra Otel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen I. Uluslararası Meze Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Lübnan, Beyrut ve Yunanistan’ın yanı sıra Türkiye’den 25 işletme, hazırladıkları 100’e yakın meze çeşidini tanıtıp, katılımcılara unutulmaz bir gün yaşattılar.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter PaylaşMeze tutkularının heyecanla beklediği dünyanın ilk uluslararası meze festivali MezeFest, Antalya’nın vazgeçilmezi haline gelen Akra’da önceki gün gerçekleştirildi. Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, Yunanistan ve Beyrut’tan toplam 25 işletmenin katılım gösterdiği festivalde 100’e yakın meze çeşidi tanıtıldı.


Turizm yazarları Derneği Başkanı Hasan Arslan, Turizm Yazarı Halil Öncü, Savaş Daş ve Yılmaz Keleş, Lezzet ustası Ayhan Sicimoğlu, Turizm Yatırımları Derneği ( TYD ) nin eski başkanlarından Tavit Köletavitoğlu, Lezzet Dernekleri Federasyonu Başkanı Vasfi Pakman Antalya’da meze festivalinde bir arada...

Antalya’nın turizm ve ticaretin yanında tarım alanında da önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyen Meze Festivali Komite Üyesi Vedat Başaran, “Uluslarası Meze Festivali’ne katılım gösteren her işletmenin en az 2 – 3 aşçısı burada. Yani 50’yi aşkın şef festivale katıldı. 100’ün üzerinde meze hazırlandı. Şeflerimiz festivale katkı sağlayıp, hünerlerini paylaştı” dedi.


Turizm Yazarı Halil Öncü, meze festivalini takip etti, şeflerden mezelerin yapılışları hakkında bilgiler aldı.


Turizm Yazarları Derneği Başkanı Hasan Arslan'da ödül veren isimlerin içerisindeydi.

Mezenin, Ortadoğu ve Akdeniz kültürünün en önemli yemek sistemlerinden biri olduğunu vurgulayan Başaran, “Yemek paylaşılırsa güzeldir” diyerek, mezenin de paylaşılan yemeklerin başında geldiğini ifade etti.
Atina'da GASPAR Food'n'Mood İşletmesinn Chef'i Yunan Kallipolitis Aristotales ile hem lezzetleri hem de Türk Yunan dostluğunu konuştuk.

Ülke Katılımı Artacak

Festival Komite üyesi Gökmen Sözen ise Türkiye’nin farklı yerlerinde meze alanında uzman restoranların festivale katıldığını söyledi. Sözen, “Festivale konularında uzman olan işletme ve aşçıları çağırdık. Bu sene ülke anlamında az katılım var. Gelecek yıl İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeleri de bu işin içine katmamız lazım. Yine Fas, Tunus ve Cezayir’i de içine alacak bir çalışmayla geliştireceğiz” dedi.


Usta şeflerin ellerinden çıkan birbirinden güzel lezzetleri en iyi şekilde misafirlerine sunan Akra, muhteşem bir festivale imzasını atarak, damaklarda unutulmayacak bir tat bıraktı. Lezzetleri kadar sunumlarıyla da birer sanat eserine dönüşen mezeler, festival süresince damak tadınızın yanı sıra estetik dokunuşlarıyla da görsel bir şölene dönüştü.
Her biri konusunda iddialı olan şefler, festival süreci içerisinde yaptıkları 3’er tane meze ile misafirlerine unutamayacakları bir gün yaşattı.

Festival kapsamında Aila Fairmont Quasar, 7 Mehmet, Bay Nihat, Deniz Restoran, Bi Lokma, Dietta, Mutfak Sanatları Merkezi, Volkan Şiş Kebap, Zennup 1884, Duble Meze, Komodor, Tirmisci Bilo, Piyazcı Ahmet, Yengeç, Lapis, Baklacı Humusçu İbrahim, Charbel Antoun, Zıpkın, Gaspar ve Fakhreddine yaptıkları mezelerle festivale destek verdi. Her biri konusunda iddialı olan şefler, festival süreci içerisinde yaptıkları 3’er tane meze ile misafirlerine unutamayacakları bir gün yaşattı.

Festival kapsamında yer alan Mekan & Şefler

Umut Karakuş – Aila Fairmont Quasar (İstanbul)
Mehmet Akdağ – 7 Mehmet (Antalya)
Volkan Bekit -  Bay Nihat (Ayvalık)
Şenol Öztürk- Deniz Restoran (İzmir)
Banu Hacıosmanoğlu – Bilokma (Kaş)
Tahsin Gözyılmaz – Diyetta  (Edirne)
Doğa Çitçi - Mutfak Sanatları Merkezi (Gaziantep)
Müşerref Gizerler -  Yemek Araştırmacısı (Edirne)
İlhan Özgür – Volkan Şiş Kebap (Antalya)
Ömür Akkor – Zennup 1884( Bursa)
Emre Çapa-Duble Meze (İstanbul)
İsmail Mutlu – Komodor (Bodrum)
Bilal Işık - Tirmisci Bilal (Antalya)
Ahmet Semerci - Piyazcı Ahmet (Antalya)
Oğuz Özer – Yengeç (Urla)
Berk Balbay - Lapis (Alaçatı)
İbrahim Ketremizgil - Baklacı Humusçu İbrahim (Hatay)
Charbel Antoun- Fakhreddine   (Beyrut, Lübnan)
Develi - Murat Ünel   (İstanbul)
Albion – (Atina,Yunanistan)
Gaspar – (Atina,Yunanistan)
Avcılar Meyhanesi -(Lefkoşa,KKTC)
Sultan Sofrası ( Antakya)
Tuşba (İstanbul)


Lezzetleri kadar sunumlarıyla da birer sanat eserine dönüşen mezeler...

Uluslararası Meze Festivali Yönetim Heyeti

Tolga Atalay, Vedat Başaran, Gökmen Sözen, Ömür Akkor, Gökhan Polat, Mehmet AkdağYORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TURIZM DOSYASI hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÖRÜNTÜLÜ

Tümü

TURİZM DOSYASI WEB TV - HABERLER
Antalya Daily News TV, www.turizmdosyasi.com sahibi Turizm Yazarı Halil Öncü’den 2018 Turizm sezonu ile ilgili görüşlerini aldı.>>>


Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşmalarından birisi olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) 22’ncisi hem katılım hem de ilgi anlamında rekor kıracak gibi görünüyor. >>>


Almanya’da yaşayan ve tatillerini 12 yıldan bu yana Kemer Limak Limra Otel olarak seçen Carina Moecker Neuss ve arkadaşları, Almanya’dan getirdikleri kedi evlerini ve mamaları otelin çeşitli noktalarına yerleştirdiler ve yaptıkları bu davranış ile de alkışı hak ettiler. Alman Turistler, Limak Limra Otel’in kedi sever bir otel olduğunu bunun için de 12 yıldan bu yana tatil için tek adreslerinin Limak Limra olduğunu söylediler >>>


Turizm sektöründe yeni işbirlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir Fuarı renkli görüntülere sahne olurken, bu vesile ile sektörde buluşma fırsatı yakaladı. Turizm Yazarı Halil Öncü fuarı dakika dakika takip etti.>>>


Turizm Yazarı Halil Öncü, Golf turizmindeki gelişmeleri Belek Kaya Palazzo Golf Müdürü Şehmus Işık,Innvista Otel Genel Müdürü Ülkay Atmaca ve turnuva için Belek’e gelen Bodrum Golf Müdürü Can Ertuna’dan aldı.>>>


ADALYA HOTELS & Partners Gala Yemeği Renkli Görüntüler Sahne Oldu. Turizm Yazarı Halil Öncü’nün izlenimleri ve geceden görüntüler. >>>
Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan ve kuruluşundan itibaren hızlı ve emin adımlarla büyümeye devam eden Gezinomi, 2017 yılı acenteler buluşmasını Antalya’da gerçekleştirdi.
>>>

Sponsor Bağlantılar

Turizm Dosyası - Sektörden Son Gelişmeler

Adres : Turizm Dosyasi .... Turizm Haberleri Sektörden Son Haberler
Tel :0 542 437 90 04
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]