'ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR' PROJESİNİ TURİSTLERE ANLATACAKLAR - Turizm Dosyası

FİRUZ BAĞLIKAYA:TANITIM AJANSI FAYDA GETİRİR!

Okuduğunuz haber
'ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR' PROJESİNİ TURİSTLERE ANLATACAKLAR

I-MICE'DAN TURİZM GELİŞTİRME FONU'NA ELEŞTİRİ

Anasayfa   /    Görüntülü    /    'ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR' PROJESİNİ TURİSTLERE ANLATACAKLAR

'ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR' PROJESİNİ TURİSTLERE ANLATACAKLAR

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Antalya Tanıtım Vakfı'nın (ATAV)“Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesinin tanıtımı, NBK Touristic rehberlerine gerçekleştirildi.

GÖRÜNTÜLÜ      05 Temmuz 2019 - 23:18     0

'ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR' PROJESİNİ TURİSTLERE ANLATACAKLAR

Antalya Tanıtım Vakfı’nın yurt dışına götürülen eserlerin iadesi için başlattığı “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesinin gelen ziyaretçilere tanıtımı için, turist rehberlerine proje anlatıldı. Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne kurulan Nereidler Anıtı önünde yapılan programa, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Yavuz, Murat Hatipoğlu, Alperen Erkazancı ve çok sayıda rehber katıldı. NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz koordinasyonunda düzenlenen programda, rehberlerden;projeyi gelen turistlere aktarmaları ve kampanyaya destek vermeleri talep edildi.

Tanıtım doğrultusunda rehberler, projeyi gelen turist kafilelerine aktaracak ve proje kapsamında başlatılan imza kampanyasına dikkat çekecek.
Antalya Tanıtım Vakfı Genel Sekreteri Recep Yavuz, ATAV’ın amacının tarihi değerlerin doğdukları topraklarda daha önemli olduğunu belirtmek ve Türkiye’den izinsiz götürülen eserlerin tekrar Türkiye’ye gelmesini sağlamak olduğunu belirtti.
Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise bir yıl süren proje çalışması ve izin alma süreci sonunda, proje açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
POYD Başkanı Ülkay Atmaca da  projeyi sonuna kadar desteklerini söyledi.

Rehberlerden, projeye destek yönünde söz alındı

Antalya Tanıtım Vakfı Genel Sekreteri Recep Yavuz, ATAV’ın amacının tarihi değerlerin doğdukları topraklarda daha önemli olduğunu belirtmek ve Türkiye’den izinsiz götürülen eserlerin tekrar Türkiye’ye gelmesini sağlamak olduğunu belirtti. Yavuz, şöyle devam etti: “Bununla ilgili bazı eleştiriler oluyor, bırakın olduğu yerde dursun biz onu koruyamayız gibi düşünceler öne sürülüyor. Teknoloji çağında koruyamayız düşüncesi çok yanlış. 4 sene önce, izinsiz götürülen eserlerin listesini çıkarmıştım. Örneğin, Amerika’da 16 tane yazılı Lidya mezarı, Almanya’da Zeus Sunağı, İngiltere’de Nereidler Anıtı, Danimarka’da sfenksler, Fransa’da İznik çinileri, İtalya’da Lidya yazıtı, Yunanistan’da Truva’daki birçok eserimiz, Hırvatistan’da 115 sikke, İskoçya’da altın çelengimiz, Portekiz, Ukrayna ve Gürcistan’da da çeşitli eserlerimiz var. Pes etmeyelim, sesimizi yükseltelim. Tur rehberlerimizin her birinden en az 100 tane turistten imza kampanyasına imza atmaları yönünde destek istiyorum.”

“Eserleri doğduğu topraklara iade edelim”

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege ise bir yıl süren proje çalışması ve izin alma süreci sonunda, proje açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Başkan Gül Ege, “Eserler ait olduğu yerde güzeldir diyoruz, bu hangi ülkede çıktıysa orada kalsın ve orada sergilensin demektir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de(UNESCO), yürütmüş olduğu bir çalışmayla izinsiz el değişimine tamamen karşıdır. Venedik Tüzüğü ve Malta Sözleşmesi’nde de anıtların doğdukları yerde korunması kuralı benimsenmiştir. Herhangi bir diplomatik kriz istemiyoruz, suçlama da yapmıyoruz. Sadece diyoruzki eserler ait olduğu topraklarda güzeldir, lütfen eserleri doğduğu topraklara iade edelim. Aynı zamanda bakanlığın çalışmalarına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı bir çalışma üç gün önce gazete sayfalarına yansıdı. Perge’den Belçika’ya götürülen Thyke Heykeli’nin iadesi için çalışmalar başlatıldı, Thyke Heykeli bizim proje kapsamında tanıttığımız yurt dışında bulunan eserler arasında da yer alıyor. Sizlerden Changeorg’da başlattığımız imza kampanyasına destek vermenizi istiyoruz, amacımız bir yıl sürecek proje sonunda UNESCO’ya bir milyon imzayı iletmek” dedi.

Program sonunda rehberlere proje kapsamında oluşturulan kartpostallar ve broşürler verildi. Eserler ait olduğu yerde güzeldir projesi için düzenlenen imza kampanyası, bir yıl süreyle ChangeOrg’da devam edecek.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ