‘ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR’ PROJESİ START ALIYOR - Turizm Dosyası

İSTANBUL SEÇİMİ TURİZMİ NASIL ETKİLER?

Okuduğunuz haber
‘ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR’ PROJESİ START ALIYOR

DTO’DA GÜNDEM, 1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMI HAZIRLIKLARI…

Anasayfa   /    Haberler    /    ‘ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR’ PROJESİ START ALIYOR

‘ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR’ PROJESİ START ALIYOR

Antalya Tanıtım Vakfı’nın (ATAV) yurt dışına götürülen tarihi eserlerin iadesi için başlattığı bir yıl süreyle Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde sürecek “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesinin açılışı, 28 Haziran Cuma günü yapılacak.

HABERLER      25 Haziran 2019 - 13:29     0

‘ESERLER AİT OLDUĞU YERDE GÜZELDİR’ PROJESİ START ALIYOR

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, “Antalya Tanıtım Vakfı, Antalya’nın tarihi ve kültürel varlıklarıyla ön planda olmasına inanmış olup, bu maksatla bu projeye imza atmaktadır” dedi.

Antalya Tanıtım Vakfı’nın, kentin tarihi ve kültürel mirasıyla ön planda olması amacıyla başlattığı “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesinin açılışı, 28 Haziran Cuma günü gerçekleşiyor. Proje kapsamında Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne halihazırda yurt dışında müzelerde sergilenmekte olan eserlerin fotoğraflarından oluşan bilgilendirme panoları yerleştirilecek ve dış hatlar terminalinin önüne Nereidler Anıtı’nın orjinaline uygun yapılan bir bölü iki ölçeğindeki replikası kurulacak.Nereidler Anıtı’nın yanınaProf. Dr. Nevzat Çevik’in hazırlamış olduğu “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” projesini anlatan broşürler ve Nereidler Anıtı’nın yer aldığı kartpostallar yerleştirilecek. Gelen turistler, kartpostallar üzerindeki tanımlanan QR kodlarla; dijital dünyada tanıtımında dijital ortamda yapılmasının önemi doğrultusunda açılan culturalheritages.org web sitesinden konu hakkında bilgi alırken, aynı zamandachange.org’da başlatılan “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” imza kampanyasına yönlendirilecek.

Antalya, değerlerine sahip çıkıyor

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, “Antalya,sahip olduğu tarihi ve kültürel varlıklarına sahip çıkıyor. Eserler ait olduğu yerde güzeldir projesi, 19’uncu yüzyıl öncesi Antalya’dan götürülmüş yurt dışında sergilenmekte olan eserleri konu aldığımız 2018 Memleketim Antalya takviminin teması “Toprağına Beklenenler ve Kavuşanlar” çalışmasının devamıdır. Antalya Tanıtım Vakfı, Antalya’nın tarihi ve kültürel varlıklarıyla ön planda olmasına inanmış olup, bu maksatla bu projeye imza atmaktadır” dedi.

Proje kapsamında web sitesi açıldı

Ziyaretçilerin, Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ndekörükten çıkıp gümrük noktasına gelene kadar takvimdeki eserlerin yer aldığı panolarla proje hakkında bilgi sahibi olacağını söyleyen Başkan Gül Ege, şöyle devam etti: “Ziyaretçiler, havaalanında sergilenecek panolarda 8’i yurt dışında bulunan Nereidler Anıtı, Harpy Anıtı, PayavaLahti, KsanthosF,G, H Anıtı, Trysa Heroonu, Myra Kaya Mezarlarından bir çocuk kabartması, Perge’den bir Thyke Heykel ve SionDefinesi‘ni görecekler. Ayrıca panolarda ülkemize geri kazandırılan 4 eser de sergilenecek. Elmalı Definesi, Yorgun Herakles, Herakles Lahdi ve Yüzyılın Definesi Elmalı Sikkeleri bu kapsamda ziyaretçilere geri getirdiğimiz eserler olarak tanıtılacak. Dış hatlar terminali çıkışında da British Museum’da yer alanorjinaline uygun bir bölü iki ölçeğinde replikasını yaptırdığımız Nereidler Anıtı’nın replikasını görecekler, anıtın yanında projeyi anlatan broşürler ve kartpostallar bulunacak. Kartpostalların üzerindeki QR kodlarla gelen turistleri, culturalheritages.org sitesine yönlendireceğiz. Websitesi, ziyaretçileri hem proje hakkında daha kapsamlı bilgilendirirken, hem de change.org’da İngilizce başlattığımız “Eserler ait olduğu yerde güzeldir” imza kampanyasına yönlendirecek”

Bilinçlendirme ve algı operasyonu

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, proje kapsamında oluşturulan culturalheritages.org web sitesi hakkında şu bilgilere yer verdi: “Ziyaretçiler, websitemize girdiklerinde Prof. Dr. Nevzat Çevik imzalı projeye dair bilgilendirme yazısını okuyarak, imzalarını atacaklar. Aynı zamanda 2018 yılı Memleketim Antalya “Toprağına Beklenenler ve Kavuşanlar” temalı takvimimizde yer alan eserleri görebilecek. Bu sayede ülkemize geri dönen eserler ile halihazırda yurtdışında sergilenen eserlerin hangi müzelerde sergilendiğine dair bilgiye de sahip olacaklar. Projemiz topyekün bilinçlendirme ve algı operasyonudur. Projemizin oluşmaya başladığı andan itibaren destek olan Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’na ve projemize sponsor olan Fraport TAV Antalya Airport’a teşekkür ederiz.”

Ziyaretçi sayısı UNESCO’ya aktarılacak

BaşkanYeliz Gül Ege, bir yıl sürecek proje sonunda yapacakları çalışmaları ise şöyle ifade etti: “Bu kampanyaya destek veren ziyaretçilerin sayısını UNESCO’ya aktaracağız.Bu yolla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurt dışından getirmek istediğimiz eserlerimizle ilgili süre gelen ve gelecekte yapılacak projelerine destek olmayı amaçlıyoruz. Tarihi eser kaçakçılığını önlemek ve halihazırda yurt dışında bulunan ülkemize aittarihi eserlerimiz hakkında, kentimize gelen misafirleri bilgilendirmek amaçlı bu projeyi hayata geçiriyoruz.Yaklaşık bir yıldır görüşmelerimiz devam ediyor ve nihayet projemiz 28 Haziran 2019 tarihinde hayata geçecek.Proje, sürdürülebilirlik düşüncesiyle oluşturduğumuz QR kodlarla sadece Terminal 2’ye gelen misafirlerle sınırlı kalmayıp, müzelerimizde, ören yerlerimizde ve dahası Antalya’nın hernoktasında dijital platformda sürecektir.”

Eserler ait olduğu yerde güzeldir projesinin açılışı, 28 Haziran Cuma günü saat 10:30’da Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali önünde gerçekleşecek.

Etiketler

#ATAV

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ