ÇEVLİK, '' 7 ŞUBAT'TAKİ BAMTUR ERKEN REZERVASYON ŞANSINI KAÇIRMAYIN!'' - TURIZM DOSYASI - Anasayfa
Okuduğunuz haber
ÇEVLİK, '' 7 ŞUBAT'TAKİ BAMTUR ERKEN REZERVASYON ŞANSINI KAÇIRMAYIN!''

TÜRK HAVA YOLLARI'NIN YENİ BAŞLATACAĞI VALENCİA, MALAGA VE TOULOUSE SEFERLERİNİN TARİFESİ BELLİ OLDU

Anasayfa   /    Röportajlar    /    ÇEVLİK, '' 7 ŞUBAT'TAKİ BAMTUR ERKEN REZERVASYON ŞANSINI KAÇIRMAYIN!''

ÇEVLİK, '' 7 ŞUBAT'TAKİ BAMTUR ERKEN REZERVASYON ŞANSINI KAÇIRMAYIN!''

RÖPORTAJLAR      03 Subat 2011 - 20:56     0

ÇEVLİK, '' 7 ŞUBAT'TAKİ BAMTUR ERKEN REZERVASYON ŞANSINI KAÇIRMAYIN!''

 
BAMTUR’un Tur Operatörleri ve Seyahat Acenteleri arasındaki yeri nedir şu anda?
 

Öncelikle piyasada her kulvarda çok iyi olduğumuzu söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum.  BAMTUR’da İç pazar outgoing, kültür turları, Kıbrıs turları, diğer gruplar incentive departmanı hepsi mevcut. Uzun yıllardır yükselerek trendimizi devam ettiriyoruz.12 yıllık bir acenteyiz. Son 7 yıldır çok ciddi bir yükseliş sergiledik. Piyasada da çok ciddi yerlere geldiğimizi düşünüyorum. Biz kişi bazında Türkye’de ilk 3 firma arasında görüyoruz kendimizi. Out going de kişi bazında l.numaralı firma olduğumuzu düşünüyoruz.

 
BAMTUR için geçen sene nasıl geçti, bu yıl nasıl bir sezon bekliyorsunuz?
 

Kurulduğumuz yıldan bu yana yaklaşık 7 yıldan bu yana ciddi bir çıkışımız var. Her sene bütçelerimizi tutturuyoruz. Her sene ciddi bir kar artışımız var. Geçen sene bizim için çok iyi bir seneydi ama bu sene bizim için çok daha önemli bir sene olacak. Çünkü bu sene geçen senelere göre daha fazla bir atılımımız var. Daha fazla operasyonumuz var. Bu sene 5 yıldızlı otellere daha fazla yöneldik. Biraz daha mantıklı bir operasyon yaptık. 2011 zaten piyasadan da görüldüğü gibi yurt dışı pazarının da iyi olması nedeniyle çok iyi bir yıl olacağa benziyor. Bizim Türkiye çapında tek yetkililiklerimiz var. Garantili otellerimiz var. Bunun için % 40 ciro yükseltme hedefimiz var.

 
12 yıllık bir acentesiniz ve mutlaka anketler yapıyorsunuz. En çok kimler tatil yapıyor, hangi yaş gurubundan daha çok tatil yapılıyor. Bize istatistiklerden ilginç ne gibi bilgiler verebilirsiniz?
 

Bizim acentenin konsepti çok ilginç. Çünkü biz bu işe, 3 ve 4 yıldızlı otellerle başladık ve bu 7 sene sonunda da 3, 4 ,5 yıldızlı ve deluxe oteller satabilen kendi bünyesinde bunları en iyi satabilen tek acenteyiz diyebilirim. Çünkü Türkiye’deki acentelere baktığımız zaman bir kısmı 3 yıldızlı satar, bir kısmı 5 yıldızlı satar,bir kısmı deluxe satar.Bizim ofisimize müşteri geldiği zaman hepsini birden alabiliyor.Yani her keseye göre satış yapabiliyoruz. Kapıcı Mehmet efendi de veya savcı Ahmet bey de bizden tatil alabiliyor. Böyle bir portföyümüz var.Zaten yerimiz çok işlek ve İstanbul’un iyi bir yerindeyiz.Bağdat caddesindeyiz.Acente ağımız çok geniş. Zaten Bütün Türkiye’ye ulaştığımız için ilanlarla, acentelerimizle, öyle ilginç portföyümüz var zaten. Bütün kesime ulaşabiliyoruz. Bir de bizim geçen sene adlımız bir ödül var.Her sene artışımız destekleyen bir ödül.Sanayi Bakanlığından aldığımız bir ödül..Tüketici memnuniyetini ilke edinen firma ödülü.Bizde her sene sayı yükselmesine rağmen şikayet azalıyor.Bunu da bakanlık tarafından aldığımız bu ödülle perçinledik zaten.

 
Şikayet dediniz. En fazla şikayet kimlerden ve neden ediyor?
 

Öncelikle bizdeki şikayetlerin azaldığını söyleyeyim. Biz doğru satışa çok önem veriyoruz. Mesela otel denize sıfır deyip satılıyorsa ve aslında aradan yol geçiyorsa biz bunu saklamayıp söylüyoruz. Yani insanlara doğru şeyi verdiğiniz zaman karşılığında şikayet duymuyorsunuz. Onun için biz gerçekten doğru satış yapıyoruz. l.kural bu… Doğru satış yaptığınız zaman zaten şikayeti % 80 oranında azaltıyoruz. Geriye kalıyor % 20 lik bir bölüm. O da otel seçimi, temizlik ve yemekten kaynaklanıyor. Çünkü bizim Türk misafirimiz tatil kültürünü daha yeni 10 -12 senedir alıyor. Yani bir Avrupalı gibi 20 -30 senedir tatile çıkan bir millet değiliz. Onun için öğreniyorlar. Öğrendikleri içinde bu şikayet oranları doğru satış çerçevesinde bayağı azaldı. Otel seçimlerini de doğru yaparsak. ki son 4 senedir yaptığımız otel seçimlerimiz de çok başarılı olduğumuz ortada. Hep devamlı çalıştığımız oteller. Senelerce bizim onları, onların bizi bırakmadığı oteller. Şikayetleri böylece azaltıyoruz.

 
Peki BAMTUR’un hedefinde otel sahibi olma gibi bir proje var mı?
 

Bizde bir otel çalışması vardı. Geçen sene Belek’te 2 senedir ve Alanya’da bir çalışmamız vardı. Ama küçük çapta bir çalışmaydı bunlar. Bu sene otelciliğe ara verdik. Yine görüştüğümüz bir iki yer var. Bodrum tarafında bir iki görüştüğümüz yer var. Zaten içerimizde olan Planet otelcilik diye bir şirketimiz var. Biz 7 şirketten oluşuyoruz. İnternet üzerine sistem üzerine şirketlerimiz var. Öyle bir otelcilik üzerine bir şirketimiz var zaten.

 
 
 
Peki iç turizmde Türkler en çok bölgeyi tercih ediyorlar. En çok rezervasyon nerelere yapılıyor?
 
Antalya’ydı ama biraz Ege ye kaydı. Aslında bölge olarak değil de insanların isteklerine uygun şartlar hangi oteldeyse, hem fiyat hem temizlik, denize yakınlık vs o kriterler hangi otelde ise, hangi bölgedeyse o tarafa kayıyorlar. Her iki bölgede de Akdeniz ve Ege’de de bu kriterler var aslında. Müşteriler genel de buna bakıyorlar.
 
 
Son dönemde artık  erken rezervasyon olayına önem veriyorlar. Erken rezervasyonda BAMTUR neler yapıyor?
 

Bizim bu konuda çok özel bir çalışmamız var. Ve bu çalışma bir tek bizde oluyor. Her sene erken rezervasyonun ilk günü, bu seneki erken rezervasyon ilk gün tarihimiz 7 şubat. Çok ciddi reklamlar yapılıyor. Her yerde tanıtımı yapılıyor ve bu günü bekleyen özel misafirlerimiz var. O gün ofisimiz 24 saat açık oluyor. Ve gerçek % 50 indirim uygulanıyor. Şimdi diyeceksiniz ki diğer acentelerde bu indirim yok mu? Tabii ki var. Ama bizdeki fiyat üstüne konulmadan gerçek % 50 indirim, yani sezonda 200 TL. ye gideceği otele 100 TL. ye gidebiliyor.7 şubattan sonra satış fiyatı değişmiyor. Fiyat yine 200 TL. olarak kalıyor ama indirim oranı % 40 a % 30 a düşüyor. Bu nedenle o güne özel gerçek % 50 indirim uygulanmakta ve o yine güne özel sürprizlerimiz var. Ulaşım vs .lerde  bir çok şey var. Bizim kampanyadaki ilk gün satışımız zaten bir çok acentenin 1 aylık satışına eşit. Öyle bir ilk günümüz var. Çok özel bir gün. Tabi bu otellerle de yaptığımız ortak bir çalışmanın eseri. Ondan sonrası içinde zaten bizim bir özelliğimizde şu Türkiye’de en fazla tek yetkili oteli alan 2. Acenteyiz. Oteller bizden başka acenteler de olmadığı için satış ağımız çok geniş. Onun için bu sene herkes gibi 5 – 10 ürünle değil de bütün ürünleri tamamlayıp 7 şubat’ı bekliyoruz.  Bu kampanya sadece 1 gün. Ondan sonra normale dönecek normal indirim oranları uygulanmaya devam edecek. Biz o gün 3000 kişi hedefliyoruz. Bunun için alt yapımız müsait, 400 tane acentemiz var.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ