3.ULUSLARARASI TURİZM VE BARIŞ KONFERANSI ÇANAKKALE'DE YAPILDI - Turizm Dosyası

FARKLI MİMARİYLE DONATILMIŞ DOĞAYLA BEZENMİŞ ŞEHİRLER: LVİV VE KİEV

Okuduğunuz haber
3.ULUSLARARASI TURİZM VE BARIŞ KONFERANSI ÇANAKKALE'DE YAPILDI

MEHMET AYGÜN: DUBAİ’DE BİR YATIRIM DÜŞÜNÜYORUZ!

Anasayfa   /    Haberler    /    3.ULUSLARARASI TURİZM VE BARIŞ KONFERANSI ÇANAKKALE'DE YAPILDI

3.ULUSLARARASI TURİZM VE BARIŞ KONFERANSI ÇANAKKALE'DE YAPILDI

HABERLER      24 Mayis 2015 - 22:31     0

3.ULUSLARARASI TURİZM VE BARIŞ KONFERANSI ÇANAKKALE'DE YAPILDI
Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü (IDI - Inter Dialog Institute), Çanakkale Savaşı'nın 100.Yıldönümü nedeniyle; 21 Mayıs 2015 tarihinde Uluslararası Turizm ve Barış Konferansı düzenledi.Üç yıl önce Berlin'de, Almanya Federal Meclisi'nde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın himayesinde, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın başkanlığında gerçekleşen etkinliğin 3.sü ise Çanakkale Kolin Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Federal Almanya Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Kosova Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Thaçi, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Gloria Otelleri Sahibi Nuri Özaltın, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir, IDI Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, QTA Başkanı Thomas Bösl, New York Hükümet İlişkileri Başkanı ve Yahudi Meclisi Topluluğu İlişkileri (JCRC) İcra Kurulu Başkan Yardımcısı David M. Pollock, Türkiye Otelciler Federasyonu - TÜROFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Dünya Turizm Örgütü Temsilcisi Amr Abdel Ghaffar, IDI Başkan Yardımcısı ve King's College London öğretim üyesi Prof. Dr. Friedbert Pflüger, FVW Genel Yayın Yönetmeni Klaus Hildebrandt, Teolog Prof. Dr. Peter Antes ve Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay gibi bir çok üst düzey kişi katıldı.

3.Uluslararası Turizm ve Barış Konferansı'nda; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Federal Almanya Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Gloria Otelleri Sahibi Nuri Özaltın, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir ve IDI Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, birer konuşma yaptı.

Turizm, ekonomik yönünün yanısıra; dünya barışı açısından da önemli bir fırsat haline gelmiştir...

Çanakkale Savaşını'nın 100. yılında, turizmde barış çağrısı yapmak için Çanakkale'den daha iyi bir yer seçilemeyeceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, IDI'nin yapacağı tüm çalışmaları takip edeceğini ve her zaman yanlarında olacağını belirtti. Arınç, "Günümüzde yılda 2 milyar insan seyahat etmektedir. Bu insanlar dünyanın farklı yerlerine seyahat ederek, tamamen farklı dil, din ve kültürlerden kişilerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla turizm, ekonomik yönünün yanısıra; dünya barışı açısından da önemli bir fırsat haline gelmiştir" dedi.

IDI - Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü'nü toplumlar arasında köprüler kurma misyonunu yerine getirme başarısından ötürü kutluyorum...

Konuşmasında Çanakkale'nin barış şehri olduğuna vurgu yapan Federal Almanya Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, "Turizm başka kültürleri tanıma fırsatıdır. İnsanlar, dilleri, dinleri, dış görünüşleri ve kültürleri ile birbirinden çok farklıdır. Önemli olan bunu tehdit mi yoksa fırsat olarak mı gördüğünüzdür. Herkes aynı olsaydı dünya çok sıkıcı bir yer olurdu. Turizm ve Barış Konferansımız, bana kültürlerarası buluşma için daha fazla mekana ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Bu noktada Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü - IDI'yi toplumlar arasında köprüler kurma misyonunu yerine getirme başarısından ötürü kutluyorum" dedi.

Dünya turizm sektörü için önemli bir adres; Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü - IDI ...

Toplantıda konuşan, IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Gloria Otelleri Sahibi Nuri Özaltın, Çanakkale savaşları ve sonrasında kalıcı barışın sağlandığı kutsal topraklar da kültürler ve toplumlararası barış için toplandıklarını belirtti ve "Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü'nün dünya turizm sektörü için önemli bir adres olacağına inanıyorum. Bizler yaptığımız tüm bu çalışmaların dünya barışına, insanlar arası sevgi, saygı ve dostluğa ve aynı zamanda küresel turizmin gelişmesine katkı sağlayacağını umut ediyoruz" dedi.

IDI - Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü'nün tüm insanlığa fayda getirecek tespitler yapacağına inanıyoruz...

Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü'nün 3. büyük etkinliğini ülkemiz için önemi büyük olan Çanakkale'de yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden IDI ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Elif Özdemir ise; "Din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeden bulunduğumuz dünyanın sesi olma istikametinde evrensel bir misyon üstlenmiş olan enstitümüz, her yıl dünyamızın gündemindeki önemli ortak sorunlardan birini gündem yapan bir uluslararası kongre düzenleme kararlılığındadır. Bu yıl Çanakkale'de düzenlediğimiz 3. Uluslararası Turizm ve Barış Konferansı'nın tüm insanlığa fayda getirecek tespitler yapacağına ve çözüm önerileri getireceğine yürekten inanmaktayız" dedi.

Dünya turizmcileri olarak, barış kenti Çanakkale'den tüm dünyaya seslenerek turizmde barış çağrısı yapıyoruz...

Barış ve insanlar arası saygının turizmin değişmez anayasası olduğunu ifade eden IDI Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, "Çanakkale Savaşı'nın üzerinden 100 yıl geçti. O zaman cephede karşı karşıya gelen milletler, bugün kayıplarını hep birlikte anıyor. Bizler el ele, yürek yüreğe kenetlendik ve barış kenti Çanakkale'den tüm dünyaya turizmde barış çağrısı yapıyoruz" dedi.

"Kültürlerarası Diyalog, Barış ve Turizmin Rolü" başlıklı Ana Oturum ve ardından gerçekleşen Açık Oturum sonrasında, Teolog Prof. Dr. Peter Antes'in "İslamiyet-Hıristiyanlık Kavramları Sözlüğü: Hıristiyan-Müslüman diyalog projeleri" ve Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay'ın "Popüler Turizm Merkezlerinde Çok Kültürlülük" sunumları ilgiyle dinlendi. 3. Uluslararası Turizm ve Barış Konferansı, resepsiyon ve gala yemeği ile sona erdi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ